Polska zajęła 3. miejsce w ogólnoświatowym rankingu „Najlepsze kraje do inwestowania” amerykańskiego magazynu US News&World Report.
Wyprzedziły nas Filipiny (nr 1) i Indonezja, a za nami uplasowały się Malezja i Singapur. O kolejności w rankingu decydowały głównie opinie przedstawicieli środowiska biznesowego, to, jak postrzegają oni poszczególne kraje i gdzie najchętniej lokują swój kapitał. Zestawienie opiera się bowiem przede wszystkim na odpowiedziach ponad 6 tys. osób ze świata biznesu na temat postrzegania danych państw w ośmiu kategoriach: stopnia korupcji, dynamiki, stabilności ekonomicznej, przedsiębiorczości, otoczenia podatkowego, innowacyjności, wykształconej siły roboczej i wiedzy technologicznej.
„W czasie zmian i niepewności inwestorzy mogą znaleźć raczej stabilną przystań w Polsce. Bank Światowy przewiduje, że polska gospodarka pozostanie w dobrej kondycji, pomimo regionalnych zawirowań, pochodzących z Brexitu i kryzysu związanego z uchodźcami. Polski handel jest blisko związany z Niemcami, a w kraju ulokowane są fabryki Volkswagena i innych producentów z branży motoryzacyjnej. Polski rząd prezentuje branżę lotniczą, elektroniczną i energii odnawialnej jako sektory obiecujące” – napisał magazyn US News&World Report, charakteryzując Polskę.
Ranking „Najlepsze kraje do inwestowania” jest częścią szerszego zestawienia: „Best Countries” („Najlepsze kraje”) US News&World Report za 2018 r. Na tej liście, obejmującej 80 krajów, w pierwszej dziesiątce znalazły się Szwajcaria (nr 1), Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia, Szwecja, Australia, USA, Francja i Holandia. Polska została sklasyfikowana na 32. miejscu (lekko spadła, bo w 2017 r. otrzymała 31. lokatę). Wyprzedzając m.in. Czechy (33 miejsce), Węgry (38.), bogate kraje arabskie: Katar (35.) i Arabię Saudyjską (37.), a także RPA (39.), Argentynę (40.), Chorwację (50.), Chile (52.), Słowenię (53.), Rumunię (54.), Bułgarię (56.) i Łotwę (59.).
Ranking „Najlepsze kraje” US News&World Report powstaje na podstawie wyników badania grupy 21 tys. osób z 36 krajów, które oceniają 80 wybranych krajów świata w 75 kategoriach.
Źródło: kurier.pap.pl