W związku z sygnałami o stosowaniu przez niektóre firmy nieuczciwych praktyk, polegających na oferowaniu płatnych analiz dotyczących uzyskania dofinansowania Ministerstwo informuje, że wszelkie dokumenty, poradniki, informatory itp., wydawane przez instytucje publiczne odpowiedzialne za wdrażanie Funduszy Europejskich, są bezpłatne. Dodatkowo bezpłatnych porad w całym kraju udzielają pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Informacje na temat nowej perspektywy 2014-2020, planowanych konkursach i niezbędnych dokumentach można również znaleźć na portalu: FunduszeEuropejskie.gov.pl
Bezpłatna informacja w Punktach i na stronach www
Informacje można uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) w każdym województwie, urzędach marszałkowskich oraz innych instytucjach zajmujących się funduszami unijnymi. Dodatkowo ogłoszenia o planowanych konkursach dostępne są na stronach internetowych tych instytucji oraz na Portalu Funduszy Europejskich.
Konsultanci sieci PIFE nie tylko bezpłatnie pomagają dopasować pomysł na projekt do konkretnego programu finansowanego z Funduszy Europejskich, ale również informują o dostępności dotacji na konkretne rodzaje przedsięwzięć, podstawowych warunkach, kryteriach i procedurach związanych z uzyskaniem dofinansowania oraz przekazują dane kontaktowe do instytucji, które organizują nabory wniosków.
PIFE bezpłatnie informują także o sposobie rozliczenia otrzymanej dotacji z Funduszy Europejskich. Z usług PIFE mogą skorzystać również osoby, które nie planują składać wniosku o dofinansowanie, a jedynie chcą wziąć udział w projekcie realizowanym przez innego beneficjenta Funduszy Europejskich (np. w szkoleniu). Pracownicy PIFE udzielają porad telefonicznie, mailowo lub osobiście w siedzibie punktu. W mniejszych miejscowościach dostępne są Mobilne Punkty Informacyjne.
Zalecamy ostrożność
Ministerstwo apeluje o ostrożność w przypadku ofert odpłatnych wzorów dokumentów czy publikacji poświęconych Funduszom Europejskim i zachęca do korzystania z powszechnie dostępnych bezpłatnych materiałów informacyjnych. Poleca również udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych na temat perspektywy 2014-2020, które organizują Punkty Informacyjne oraz instytucje wdrażające środki unijne w całej Polsce.