Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym przemówieniu do Parlamentu Europejskiego o stanie UE mówił o najważniejszych dokonaniach, ale także wyzwaniach dla Europy.
– Utrzymanie jedności państw członkowskich w związku z negocjacjami Brexitu, w okresie znaczących podziałów w ramach UE, to niewątpliwy sukces Komisji. Jest nim także wyraźny postęp w dziedzinie wspólnej polityki obronnej, czyli wdrażanie mechanizmu stałej współpracy strukturalnej w obszarze bezpieczeństwa i obronności (PESCO) oraz powołanie Europejskiego Funduszu Obronnego, który powinien znacząco zwiększyć integrację państw członkowskich, stanowiąc konkretną zachętę do współdziałania – mówi Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
– W przemówieniu zabrakło mi podkreślenia wagi i sukcesów dotychczasowej polityki spójności, co sprawia, że w kontekście zaproponowanych przez Komisję Europejską cięć w tym obszarze w Wieloletnich Ramach Finansowych na lata 2021-2027, mówienie o zakopywaniu podziału na Wschód i Zachód Europy pozostaje pustym sloganem. Zabrakło także odniesienia się do dyskutowanych obecnie reform w strefie euro, poza mglistą zapowiedzią zrobienia z euro pierwszej globalnej waluty. Pozytywnym aspektem przemówienia jest natomiast ambicja ustanawiania przez Europę globalnych standardów dotyczących rozwijania sztucznej inteligencji oraz dostrzeżenie w Afryce partnera, a nie tylko biorcy pomocy humanitarnej – dodaje Adam Dorywalski, ekspert w biurze Lewiatana w Brukseli.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker na początku wystąpienia wyraźnie zaznaczył, że potrzebujemy silnej i zjednoczonej Europy oraz musimy skutecznie bronić osiągnięć UE, która pozostaje gwarantem pokoju i stabilności na kontynencie. Sytuacja gospodarcza wyraźnie się poprawiła, o czym świadczy, że od 2014 r. powstało 12 mln nowych miejsc pracy w UE, a za wzór wychodzenia z kryzysu postawił Grecję. Zwrócił jednak także uwagę na to, że bezrobocie wśród młodych pozostaje nadal zbyt wysokie.
Pokreślone zostało również wyraźnie, że firmy powinny płacić podatki tam, gdzie wypracowują zyski oraz to, że konkluzje z Goeteborga w sprawie polityki społecznej powinny zostać sprawnie przyjęte. Ważne jest również, aby Europa ustanawiała globalne standardy np. w kwestiach związanych ze sztuczną inteligencją.
Juncker chwalił się także osiągnięciami wspólnej polityki handlowej, tym że udało mu się powstrzymać Trumpa przed wywołaniem wojny handlowej z UE, a także podkreślił wagę sfinalizowania tak szybko jak to tylko możliwe umowy o wolnym handlu z Japonią.
Juncker stwierdził ponadto, że euro, które jest wielkim osiągnięciem, powinno stać się globalną walutą i aby to osiągnąć firmy europejskie powinny zaprzestać handlu w dolarach i przejść na euro. Jeszcze przed końcem bieżącego roku Komisja przedstawi konkretną propozycję w tej sprawie. Ponadto Komisja zaproponuje zniesienie zasady jednomyślności i wprowadzenie głosowania większością kwalifikowaną w niektórych sprawach związanych z unijną polityką zagraniczną i podatkami. W przemówieniu dużo uwagi zostało także poświęcone Afryce, która potrzebuje nie tylko akcji charytatywnych, ale także inwestycji i prawdziwego partnerstwa.
Przewodniczący KE zwrócił uwagę, że UE poradziła sobie z kryzysem migracyjnym, o czym świadczy spadek o 97% liczby uchodźców dostających się do Europy przez Morze Śródziemne, jednak zauważył, że potrzebujemy większej solidarności w polityce migracyjnej, zachowania strefy Schengen oraz legalnej imigracji dla pracowników wykwalifikowanych. Jeszcze dzisiaj przedstawiona zostanie konkretna propozycja Komisji ws. wzmocnienia zewnętrznych granic UE.
Juncker mówił także o zakopaniu podziału na Wschód-Zachód Europy. W sprawie Brexitu natomiast stwierdził, że wychodząc z UE Wielka Brytania nie może pozostać częścią wspólnego rynku, co nie zmienia faktu, że nie stanie się ona nigdy dla UE zwykłym państwem trzecim. Komisja Europejska w pełni popiera zawarcie umowy o wolnym handlu z Wielką Brytanią w przyszłości.
W kontekście przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Juncker obiecał natychmiastowe przedstawienie propozycji w jaki sposób chronić nasz system wyborczy przed ingerencją państw trzecich oraz wyraził nadzieję na powstanie list ponadnarodowych do wyborów w 2024 r.
Juncker mówił także o wartościach europejskich, stwierdzając, że demokracja nie może funkcjonować bez wolnej prasy i art. 7 musi być stosowany gdy jakieś państwo członkowskie narusza zasadę praworządności, a działania wiceszefa Komisji Timmermansa cieszą się jego pełnym poparciem. Wyraźnie podkreślił także, że UE jest wspólnotą opartą na szacunku wobec prawa i nie respektowanie wyroków Trybunału UE nie wchodzi w grę.
Jak zauważył, Europa powinna powiedzieć „nie” niezdrowemu nacjonalizmowi, a „tak” oświeconemu patriotyzmowi: „Patriotyzm jest cnotą, niekontrolowany nacjonalizm jest podszyty zarówno trucizną, jak i podstępem”.
żródło: Konfederacja Lewiatan