Jedną z konsekwencji wprowadzonych od 1 stycznia 2018 r. zmian w regulacjach dotyczących opodatkowania wkładów do spółek jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) wkładów gotówkowych.
Od 1 stycznia 2018 r., zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT, w przypadku wnoszenia wkładów do spółki, przychodem podlegającym opodatkowaniu jest wartość tego wkładu określona w umowie spółki, statucie lub innym zbliżonym dokumencie, nie niższa od wartości rynkowej wkładu (jeżeli wartość określona przez podatnika jest niższa niż wartość rynkowa przedmiotu wkładu albo wartość ta nie została określona w statucie, umowie albo innym podobnym dokumencie, przychodem jest wartość rynkowa określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego).
Zmiana brzmienia przywołanego powyżej przepisu związana jest z podjęciem przez ustawodawcę decyzji o wprowadzeniu klauzuli antyabuzywnej do zasad opodatkowania aportów przedsiębiorstw oraz zorganizowanych części przedsiębiorstw (ZCP). W aktualnym stanie prawnym aporty przedsiębiorstw lub ZCP stanowią transakcje neutralne podatkowo wyłącznie jeżeli ich dokonanie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W przypadku, gdy takie uzasadnione ekonomicznie przyczyny nie wystąpią, dokonanie takiej transakcji wiązać się będzie z powstaniem przychodu w wysokości wartości przedmiotu wkładu (przedsiębiorstwa lub ZCP), a tym samym ustalenie wartości osiągniętego przychodu nastąpi zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT.
Co istotne, literalną konsekwencją wprowadzonej zmiany, byłoby przyjęcie, że transakcja wnoszenia wkładów gotówkowych podlegałaby opodatkowaniu. Przepis bowiem po nowelizacji nie różnicuje zasad opodatkowania wkładów w zależności od ich przedmiotu, nie posługuje się również pojęciem aportu, które pozwalałoby na wniosek, że jak dotychczas, opodatkowaniu podlegają wyłącznie wkłady niepieniężne. Dodatkową konsekwencją, z uwagi na brak korespondujących zmian w przepisach dotyczących zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów jest, to że przy wkładach gotówkowych nastąpiłoby odroczenie możliwości potraktowania wydatków na objęcie udziałów (akcji), do momentu odpłatnego ich zbycia. Dodatkową konsekwencją wprowadzonej zmiany byłaby również kwalifikacja przychodu powstałego w związku z wnoszeniem wkładów do spółek do przychodów z działalności operacyjnej (przychody inne niż kapitałowe).
Należy wskazać, że opisane konsekwencje nie były planowane przez Ministerstwo Finansów, a opublikowany projekt ustawy zmieniającej m.in. ustawę nowelizującą Ustawy CIT i PIT z 27 października 2017 r. (projekt z dnia 30 listopada 2017 r.) to potwierdza. Zgodnie z tym projektem, skreśleniu w treści art. 12 ust. 1 pkt 7 podlegać będą wyrazy: „w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”. Zaproponowana zmiana ma powrotnie doprowadzić do sytuacji, w której nie będą podlegały opodatkowaniu transakcje wnoszenia wkładów pieniężnych oraz wyeliminowane zostaną powstałe różnice w opodatkowaniu podatników PIT i CIT w przypadku wnoszenia wkładów pieniężnych do spółek. W ustawie PIT analogiczna zmiana, której konsekwencją byłaby konieczność opodatkowania wkładów pieniężnych nie została bowiem wprowadzona, a tym samym od 1 stycznia 2018 r. tylko podatnicy CIT wnoszący wkłady gotówkowe do spółek musieliby liczyć się z konsekwencją potraktowania tych transakcji jako generujących przychód do opodatkowania.
Autor: Anna Tyniec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce
pełna treść artykułu: https://home.kpmg.com/pl/pl/home/insights/2018/01/blog-podatkowy-zmiany-w-opodatkowaniu-wkladow-gotowkowych-w-podatku-dochodowym-od-osob-prawnych.html