Przemysł 4.0 w praktyce – powstaje fabryka przyszłości. Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje. To tylko niektóre z nowych technologii, które zmieniają świat. Już wkrótce będzie można zobaczyć je zobaczyć w krakowskim showroomie fabryki przyszłości. To element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub DIH). Powstaje on przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do transformacji polskich firm na drodze transformacji w kierunku przemysłu 4.0.

Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność. Przemyślane wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0 będzie stanowić dla polskich firm przemysłowych nową dźwignię rozwoju. Z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam wielopoziomową pomoc we wchodzeniu w przestrzeń rozwiązań przemysłu 4.0.

Przemysł 4.0 w praktyce - powstaje fabryka przyszłości- maszyny w nowoczesnej fabryce
Przemysł 4.0 w praktyce – powstaje fabryka przyszłości

Za inicjatywą tą stoi założenie, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność. Ponadto także pozwalają zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników. Jednocześnie lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.  

Istnieje wiele powodów dla których automatyzacja jest korzystna dla gospodarki. Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach. Najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych.

Przemysł 4.0 to technologia i współpraca

Przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznego wsparcia – wiedzy, doświadczenia i doradztwa w zakresie planowania inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia. Umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości.

Showroom fabryki przyszłości w Krakowie to dobry przykład tego typu współpracy. Powstaje on w ramach hub4industry Digital Innovation Hub. Dzięki połączeniu sił doświadczonej, polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry w Krakowie, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

Źródło: www.hub4industry.pl