Platforma Advantica HCE stworzona przez warszawską spółkę Softax została nagrodzona „REKOMENDACJĄ” w VII edycji Konkursu Technologicznego Gazety Bankowej „HIT Roku 2015 dla Instytucji Finansowych”. Jednocześnie, wdrożona w banku Pekao SA aplikacja płatności mobilnych PeoPay oparta o platformę Advantica HCE, zdobyła prestiżową nagrodę „INNOWACJI FINANSOWEJ” w plebiscycie „ZŁOTY BANKIER 2014” .

 „Bardzo cieszymy się z wyróżnień jakie zdobyła platforma Advantica. To najlepiej pokazuje, że nasze rozwiązanie jest nowoczesnym produktem stworzonym na obecne potrzeby rynku usług i płatności bankowych. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że wdrożenie platformy Advantica w ramach projektu PeoPay realizowanego dla banku Pekao, jest pierwszym produkcyjnym uruchomieniem  płatności HCE w Polsce i drugim w Europie” – powiedział Krzysztof Krzos, dyrektor sprzedaży Softax.

Platforma Advatinca HCE to nowoczesne rozwiązanie dla instytucji finansowych, które powstało w oparciu o technologię HCE, którą Google w końcu 2013 roku udostępnił w wersji 4.4 systemu Android. Dzięki niej urządzenia mobilne wyposażone w moduł NFC mogą komunikować się z innymi urządzeniami zbliżeniowymi, takimi jak bezstykowe terminale płatnicze (POS), urządzenia mobilne typu telefon/tablet, czy urządzenia kontroli dostępu. Platfotma Advatinca HCE pozwala natomiast, przekształcić dowolny telefon, tablet lub inne urządzenie mobilne wyposażone w moduł NFC i system android (od 4.4 KitKat) w bezdotykową kartę płatniczą, dzięki specjalnej aplikacji. Warto również wspomnieć, o dodatkowej innowacyjności rozwiązania, które polega na tym, że źródłem pieniądza dla płatności HCE nie musi być karta płatnicza, a jeżeli jest, to klient ma dostępne 2 instrumenty w ramach jednego konta (tradycyjną kartę i telefon z odpowiednią aplikacją).

Należy wspomnieć istotny fakt, że płatności HCE charakteryzują się większym bezpieczeństwem niż tradycyjne płatności kartą. Dane identyfikacyjne instrumentu płatniczego są przechowywane poza telefonem a do transakcji są wykorzystywane tymczasowe tokeny, wydawane przez Token Service Providera. Jednocześnie identyfikator instrumentu płatniczego (token) jest unikalny w ramach pojedynczej płatności i po użyciu staje się nieaktualny. Po dokonaniu jednorazowej transakcji, nie jest reużywany i staje się bezwartościowy.

Z punktu widzenia klienta banku, najbardziej ciekawą możliwością platformy Advantica HCE jest to, że token płatniczy nie musi być związany z konkretną organizacją płatniczą VISA czy MasterCard. W zależności od kontekstu może przyjmować dowolne, preferowane formy np. tam, gdzie prowizje za płatności kartami dajmy na to VISA są niższe można generować tokeny z numerami VISA, w innym miejscu numery MasterCard.

 

źródło: Softax