Parlament Europejski przyjmie rezolucje się w sprawie wzmocnienia obrony cybernetycznej UE. Proponuje utworzenie zespołu szybkiego reagowania, program wymiany młodych oficerów w ramach wojskowego Erasmusa, wspólne ćwiczenia cybernetyczne i ścisłą współpracę z NATO. Debata odbędzie się dzisiaj, we wtorek- 12.06.2018, a głosowanie już kolejnego dnia, w środę.
W projekcie rezolucji posłowie zwracają uwagę na przypadki wymierzonych cyberataków na infrastrukturę krytyczną, szpiegostwo cybernetyczne i masowy nadzór nad obywatelami UE, kampanie dezinformacyjne, także ataki typu ransomware (zablokowanie dostępu do systemu w celu wymuszenia okupu, np. ataki Wannacry i NonPetya). Jako odpowiedzialne za te wymierzone w UE działania posłowie wymieniają Rosję, Chiny i Korę Północną i podmioty niepaństwowe. Chcą wspólnej i zdecydowanej reakcji państw UE.
Stosunki EU-NATO
Kolejna rezolucja dotyczy stosunków UE-NATO. Będzie im poświęcona wtorkowa debata, głosowanie zaplanowano na środę. Posłowie podkreślają w projekcie, że ani NATO ani UE nie dysponują pełnym wachlarzem narzędzi, które pozwalają stawić czoła nowym, coraz mniej konwencjonalne i coraz bardziej hybrydowym wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Posłowie domagają się nie tylko ogólnej poprawy współpracy między UE-NATO w zakresie obrony cybernetycznej, ale wskazują jej priorytetowe wymiary: komunikacja strategiczna, środków orientacji sytuacyjnej, wymianie informacji niejawnych, powstrzymywaniu nielegalnej migracji i usuwaniu przeszkód utrudniających szybkie i sprawne przemieszczanie personelu wojskowego i zasobów wojskowych w UE.
Posłowie z zadowoleniem odnotował zwiększoną obecność NATO w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Posłowie są przekonani, że bliższe stosunki UE-NATO mogłyby również pomóc w zapobieganiu i przeciwdziałaniu penetracji przez Rosję wschodnich krajów sąsiedzkich.