Najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, ponad dwukrotny wzrost liczby wakatów w gospodarce i ogromne trudności w znalezieniu rodzimych pracowników – to powody, dla których czescy pracodawcy sięgają po kadry zza granicy. Coraz częściej przyciągani są pracownicy z Polski. Obecnie na zlecenie czeskich partnerów agencja zatrudnienia Work Service rekrutuje nawet 100 kandydatów tygodniowo. Zdaniem ekspertów, dla wielu Polaków mieszkających w południowej części kraju, praca w Czechach może być dobrą alternatywą dla emigracji zarobkowej do Niemiec.

Z listopadowych danych Eurostatu wynika, że w Czechach występuje najniższa stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Wynosi obecnie 3,7% i jest to lepszy wynik niż np. w Niemczech, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii.

Czescy pracodawcy już od kilku lat zmagają się z rosnącymi deficytami kadrowymi, ale  ubiegły rok okazał się przełomowy. Skalę problemu może oddawać liczba ponad 100 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy w gospodarce. Jest to wyższy poziom niż w Polsce, pomimo, że jako kraj mamy ponad 3-krotnie większą liczbę ludności – zaznacza Agata Zdybicka, International Customer Development Director w  Work Service S.A. Wobec tak dużych niedoborów pracowniczych na lokalnych rynkach pracy, w coraz większym stopniu czeskie firmy sięgają po pracowników z Polski. Jest to związane z jednej strony z niewielką bariera językową, a z drugiej możliwością konkurowania na poziomie zarobkowym. Obecne stawki wynagrodzeń np. na stanowiskach dla sektora produkcyjnego potrafią sięgać od poziomów 2500 do nawet 3700 zł na rękę. Oznacza to, że są to wyższe wynagrodzenia niż mediana płacowa obecna w Polsce – dodaje Zdybicka.

Poszukiwania w produkcji i motoryzacji

Z prognoz czeskiego ministerstwa finansów wynika, że w 2016 roku wzrost PKB wyniesie 2,4% a w 2017 roku ma przyspieszyć do poziomu 2,5%. Stabilny wzrost gospodarczy przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy. Widać to między innymi w sektorze automotive, co potwierdzają dane z raportu „MotoBarometr 2016” przygotowanego przez firmę Exact Systems. Wynika z niego, że 50% firm motoryzacyjnych obecnych w Czechach planuje zwiększanie poziomów zatrudnienia.

Obecnie mamy najwięcej ofert pracy skierowanych do pracowników sektora produkcyjnego. Tygodniowo rekrutujemy nawet 100 kandydatów z naszego kraju. Polacy mają na tyle dobrą markę na czeskim rynku, że w wielu przypadkach pracodawcy poza podstawowym wynagrodzeniem w ofertach rekrutacyjnych zapewniają dostęp do zakwaterowania, transportu do zakładu, jak i dofinansowanie do posiłków – podkreśla Agata Zdybicka.

Alternatywa dla Niemiec?

W ostatnich latach praca za granicą zyskiwała na popularności wśród Polaków. Obecnie najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy. Z raportu Work Service wynika, że 17% potencjalnych emigrantów wybiera naszych zachodnich sąsiadów. Jednak w ostatnich miesiącach narastają obawy Polaków o bezpieczeństwo w Europie. Aż 2 na 5 naszych rodaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji.

Niepewność co do bezpieczeństwa w Niemczech powoduje, że Polacy mniej chętnie wybierają ten kraj, jako kierunek emigracji. Na tym trendzie mogą skorzystać Czechy, które podobnie jak nasz kraj nie są  kojarzone z zagrożeniem terrorystycznym. W szczególności będzie to miało znaczenie w przypadku mieszkańców Polski południowej. Te osoby często nie muszą zmieniać miejsca zamieszkania i dojeżdżają do pracy u naszych południowych sąsiadów – podsumowuje Andrzej Kubisiak z Work Service S.A.

Źródłowww.workservice.pl