Ceny we wrześniu spadły o 0,3 proc. licząc rok do roku, czyli o tyle samo, co w sierpniu br. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Zgodnie z oczekiwaniami we wrześniu, trzeci miesiąc z rzędu, mamy do czynienia ze spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Nie ma też niespodzianek jeśli chodzi o strukturę spadku cen. W największym stopniu do spadku cen przyczyniły się niższe ceny żywności (r/r o 3,3 proc.), paliw do prywatnych środków transportu (r/r o 4,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (r/r także o 4,7 proc.). Wydaje się jednak, że we wrześniu mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem tak wyraźnego w poprzednich miesiącach spadku cen ponieważ w stosunku do sierpnia ceny większości towarów i usług nieznacznie wzrosły (poza paliwami i rekreacją i kulturą, ale to akurat jest efektem końca sezonu urlopowego). Cena ropy brent na rynkach światowych spada od czerwca br. i nic nie wskazuje na to, aby wróciła do poziomów ponad 100$/bbl. Co do cen żywności, to co prawda całkiem pokaźnie podrożały we wrześniu warzywa (m/m o 3,7 proc.), co oznacza że ich producenci radzą sobie z embargiem rosyjskim. Jednak warzywa to tylko niewielka cząstka koszyka żywnościowego. Ceny większości pozostałych produktów żywnościowych spadły. I tu także nie należy liczyć na istotny wzrost cen ze względu tak na tegoroczny urodzaj, jak i oczywiście embargo rosyjskie na produkty żywnościowe.
Jednak zaobserwowana we wrześniu stabilizacja poziomu cen, jeśli utrzyma się w kolejnych miesiącach, powinna wesprzeć decyzje prorozwojowe przedsiębiorstw, w tym ich decyzje inwestycyjne. Nie zmienia to faktu, że wzrost gospodarczy w drugiej połowie bieżącego roku będzie zdecydowanie słabszy niż w pierwszej.
Inflacja zdecydowanie niższa od celu inflacyjnego i wolniejszy wzrost gospodarczy w 2014 r. otwierają przed Radą Polityki Pieniężnej pole do kolejnej obniżki stóp procentowych. Jednak aby mogła ona być skuteczna, powinna nastąpić jak najszybciej i w skali podobnej jak w październiku.
Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan