Co czeka „frankowiczów”? Eksperci Ebury, firmy oferującej rozliczania transakcji walutowych, prognozują, że do końca 2018 roku kurs CHF/PLN powinien oscylować w okolicach 3,85.
Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich w ostatnim czasie śpią odrobinę spokojniej. Polski złoty w okresie wakacyjnym umocnił się w stosunku do waluty z kraju Helwetów.
Jakie są dalsze perspektywy franka szwajcarskiego? Eksperci z londyńskiego i warszawskiego biura Ebury (Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan oraz Roman Ziruk), firmy oferującej rozliczania transakcji walutowych, przedstawili swoje prognozy na 2017 i 2018 rok. W ich ocenie, zarówno w tym roku, jak i następnym, kurs CHF/PLN powinien oscylować w okolicach 3,85.
Co przemawia za takimi szacunkami?
„Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) pozostaje aktywnym graczem na rynku walutowym. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy Bank interweniował, kupując zagraniczne waluty w celu osłabienia franka szwajcarskiego. Interwencje walutowe pozostają istotnym narzędziem polityki monetarnej dla banku centralnego, jednak ostatnia słabość waluty powinna pozwolić SNB na ograniczenie korzystania z tej metody”, czytamy w raporcie ekspertów Ebury.
„Inflacja w Szwajcarii na przestrzeni ostatnich miesięcy była powodem do rozczarowania. Indeks CPI w czerwcu obniżył się do poziomu 0,2 proc. i znalazł się najniżej od grudnia 2016 r. Od tamtej pory dynamika cen kierowała się jednak na północ – ostatni odczyt na poziomie 0,5 proc. może budzić optymizm”.
W pierwszej połowie roku wzrost gospodarczy Szwajcarii rozczarował.
„Dynamika PKB w pierwszym kwartale wyniosła zaledwie 0,1 proc., kolejny kwartał przyniósł wzrost na poziomie 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym. W następstwie ostatniej poprawy aktywności w sektorze produkcji, realistycznym jest, iż w drugiej połowie roku dostrzeżemy poprawę w gospodarce”, oceniają eksperci.
Z kolei indeks PMI dla produkcji przemysłowej (ten wskaźnik powstaje na bazie anonimowych ankiet wysyłanych do menadżerów z całego kraju, którzy odpowiadają na pytania dotyczące prognoz dla swojej branży) w sierpniu wzrósł do najwyższego poziomu od ponad sześciu lat. „Jego odczyt znalazł się na imponującym poziomie 61,2 – znacznie powyżej długoterminowej średniej, która wynosi ok. 54 punkty. Pozytywne nastroje konsumentów oraz wyższa dynamika płac również wspierają konsumpcję i związany z jej dynamiką wzrost gospodarczy”, dodają.
Na koniec eksperci podkreślają, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie negatywnie nastawiony do nadmiernego umocnienia się szwajcarskiej waluty. M.in. dlatego spodziewają się stabilizacji franka szwajcarskiego w parze z euro i złotym.
Autorzy prognozy: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk.