Zacznijmy od mapy marzeń. Jak świadomie osiągać cele, zmieniać nawyki i realizować siebie? Mamy 2023 rok i wielu z nas zaczyna go z postanowieniami i decyzją wprowadzenia zmian lub osiągnięcia celów, które być może po raz kolejny sobie stawiamy. Statystyki podają, że tylko 10 proc. z nas realizuje noworoczne cele, a zdecydowana większość zapomina o nich już pod koniec marca. Co zrobić, aby tym razem odnieść sukces i nie porzucić tych postanowień już pod koniec stycznia?
Noworoczne postanowienia najpierw trzeba ustalić, aby móc później je zrealizować. Być może sądzisz, że przecież już je zdefiniowałeś/aś, jednak zastanów się, czy te wyznaczone, to na pewno Twoje cele.
Zacznij od podświadomości
Na początek warto przyjrzeć się własnej podświadomości – to niezwykle istotne, bo mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że to nie świadome „Ja” kieruje naszym życiem, tylko podświadomość, na którą składają się przekonania, nawyki, i do tego ma własną koncepcję na to, jak nasze życie ma wyglądać albo kim jesteśmy i czego możemy sobie życzyć. Aby usłyszeć swoją podświadomość, zapraszamy Cię do stworzenia mapy marzeń na rok 2023, ale w sposób trochę inny niż tradycyjny.
Kiedy mapa jest gotowa, wtedy zaczyna się praca z Twoją podświadomością. Obejrzyj to, co powstało. To są marzenia Twojej podświadomości. To jest zbiór Twoich wartości i tego, do czego dąży Twoja podświadomość. I nie chodzi o to, że znalazło się tam zdjęcie domu na Malediwach i właśnie to jest Twoim celem (chociaż tak może być). Jeżeli faktycznie zdjęcie takiego domu znajduje się na Twojej mapie, zadaj sobie pytanie: „Co takiego było na tym zdjęciu, że przemówiło do mnie?”. Czy chodzi o potrzebę przestrzeni lub ciszy i spokoju albo zatrzymanie się w życiu? A może wybrałeś/aś go, ponieważ nie ma tam ludzi? Zdjęcie jest jedno, ale odpowiedzi może być wiele.
Mapa marzeń to narzędzie, które często wykorzystujemy w pracy coachingowej z klientami i zwykle po jej przygotowaniu następuje pewien przełom w pracy. To jest ten moment, kiedy zaczynamy posługiwać się językiem potrzeb i wartości, a nie celów do osiągnięcia. Dzięki mapie zdarzają się odkrycia typu: „Od lat chcę schudnąć, ale tu nie widzę ani jednego zdjęcia osoby uprawiającej sport. Zamiast tego widzę dużo słodyczy i bogato zastawione stoły”. Inne odkrycie to: „Na tych zdjęciach nie ma ani jednego człowieka, a ja na co dzień cały czas pracuję z ludźmi!”.
Nazwij potrzeby
Kiedy mapa jest już gotowa, warto zatrzymać się i zastanowić, jakie są potrzeby osoby, która stworzyła kolaż. Zwykle w tym momencie zadajemy naszym klientom niezbyt wygodne pytania typu: „Jeżeli Twoim celem jest schudnięcie, a mapa wcale na to nie wskazuje, to tak naprawdę kto chce, abyś schudł/a? Czyj to jest cel i co Ci da jego osiągnięcie?”. To jest moment na zderzenie się ze swoimi prawdziwymi potrzebami i nazwanie ich. Dopiero potem można szukać sposobu, w jaki można te potrzeby zaspokoić i na tej podstawie stawiać sobie cele.
Wyznacz cele
Ustalenie celu jest pierwszym krokiem w stronę zaspokojenia potrzeb. Jak stawiać cele? Oczywiście najlepiej w formacie SMART.
Indywidualna mapa marzeń
- Przygotuj kilka czasopism (5–7) z kolorowymi zdjęciami, najlepiej o różnorodnej tematyce:
life style, moda, turystyka, motoryzacja, kuchnia, wnętrza, hobby itp.
- Zarezerwuj wolny wieczór dla siebie lub w towarzystwie przyjaciół.
- W miłej atmosferze – np. przy herbacie, lampce wina, świecach, kominku, ulubionej muzyce – poświęć kilka godzin na przeglądanie gazet, wyszukanie i wycinanie zdjęć, które Ci się podobają. Najważniejsze, abyś wybierał/a tylko to, co Ci się podoba bez myślenia, czy jest to realne, czy mam na to czas, czy mnie na to stać finansowo, czy rodzina mi na to pozwoli itp. Wybieraj i wycinaj zdjęcia bez oceny, bez udziału logicznego myślenia, bez ograniczeń!
- Kiedy uznasz, że już masz swój zestaw zdjęć, przejdź do rozmieszczenia i naklejenia ich na dużej kartce papieru. W zależności od tego, ile tych zdjęć będzie, może to być rozmiar od A3 do A0.
Jeżeli projekt, który chcesz zrealizować jest skomplikowany i rozłożony w czasie, ale jednocześnie ma swój koniec (np. zmiana pracy), warto do jego przeprowadzenia zastosować narzędzia biznesowe. To znaczy, rozpisać go w czasie, zapisać w kalendarzu i systematycznie realizować jego poszczególne etapy. W pracy z klientami obserwujemy, że właściwe rozpisanie kolejnych kroków i dodanie ich do kalendarza znacznie podnosi szansę na realizację celu. Sam fakt, że projekt ma zaplanowaną konkretną datę zakończenia, powoduje, iż nasza motywacja do działania zdecydowanie rośnie.
Zmień nawyki
Większe wyzwania pojawiają się, gdy mamy do czynienia z projektami, które wymagają zmiany naszych codziennych nawyków lub sposobów wykonywania czynności powtarzalnych i do tego takich, które nie kończą się w określonym czasie, jak dbanie o zdrowe jedzenie, regularne uprawianie sportu czy umiejętne słuchanie współpracowników albo właściwe delegowanie zadań.
Na przykład, gdy Twoją potrzebą jest spędzanie więcej czasu na łonie natury, a obecny sposób pracy ( 10–12 godzin na dobę) blokuje Cię, to aby zaspokoić swoją potrzebę, musisz zmienić nawyk późnego wychodzenia z biura. To może oznaczać dla Ciebie inny sposób organizacji pracy i zbudowanie nowych nawyków typu automatyzacja, lepsze priorytetyzowanie zadań oraz właściwe delegowanie. Jeśli chcesz lepiej czuć się ze swoim ciałem, biegać bez zadyszki i bawić się z dzieckiem, to potrzebujesz codziennie uprawiać sport. Będzie to oznaczało wprowadzenie nowego nawyku albo rutyny oraz wpisanie tego do kalendarza. Nie możesz liczyć, że będziesz trenował/a, gdy zostanie Ci czas! Należy wpisać do kalendarza treningi i dopasować inne obowiązki codziennego życia do tych wpisów.
Zrobić, zauważyć, deklarować
Podczas naszej prawie dziesięcioletniej pracy z wieloma klientami indywidualnymi, zespołami i słuchaczami studiów Executive MBA wypracowaliśmy własne narzędzie do zmiany starych nawyków lub budowania nowych. Narzędzie to nazwaliśmy „Nawyki ZZD” (Zrobiłem, Zauważyłem, Deklaruję).