Za nami już XII konferencja Sieci Przedsiębiorczości Kobiet, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Smarter Together”. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN i zgromadziło kilkaset kobiet biznesu – kobiet przedsiębiorczych, chcących rozwijać swoje firmy, kobiet zakładające start-upy i kobiet, które dopiero myślą o własnej działalności i zdobyciu sukcesu zawodowego.
Na początku drogi biznesowej, zawsze jest ciężko. Zwłaszcza kobietom, które stereotypowo kojarzone są jako mniej przedsiębiorcze. Na szczęście tylko stereotypowo. Udowadnia to Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, która po raz kolejny zgromadziła kilkaset uczestniczek, przed którymi świat biznesu stoi otworem. Podczas konferencji nie zabrakło atrakcyjnych prelegentek – kobiet sukcesu, aktualnych tematów, zwłaszcza o nowoczesnych technologiach, a także obszaru ekspozycyjnego, na którym ukazały się raczkujące dopiero na rynku firmy, a także znaczący liderzy w swym fachu.
Wydarzenie stało się także wyjątkową okazją do zdobywania kontaktów, ponieważ na początku zorganizowana została przestrzeń networkingowa, podczas której kobiety mogły porozmawiać ze sobą, wymieniać się spostrzeżeniami, doświadczeniami i…. wizytówkami. Przestrzeń kuluarową prowadziła Marta Gawinek-Dagragulia z Sieci Przedsiębiorczości Kobiet.
Po przywitaniu gości przez założycielki Sieci Przedsiębiorczych Kobiet – Dorotę Czekaj oraz Katarzynę Wierzbowską, przyszedł czas na wyjątkowe prelekcje. W pierwszej kolejności na scenę wyszła Jowita Michalska, Prezes Fundacji Digital University, która w ramach prezentacji „Długowieczność i roboty w pracy, czyli czego musimy się nauczyć żeby przetrwać” opowiedziała o nowoczesnej technologii, o tym jak zmieni się świat za kilka i kilkadziesiąt lat i dlaczego, powinniśmy zadbać o edukację naszych dzieci. Kolejnym, wyjątkowo inspirującym wykładem Michała Przedlackiego z organizacji People in Need było „Pushing papers for peace? Nie, dziękuję! O potencjale i sile naszych najbliższych sąsiedztw”. Opowiedział on o tym, jak kreatywność i przełamywanie niepokoju przed nieznanym otwiera nam zupełnie nowe możliwości – w naszych społecznościach i najbliższych sąsiedztwach, o współczesnych wojnach oraz o odważnych kobietach na froncie. Kolejną inspirującą prelekcją było zaprezentowanie wyników badania „Kobiety w męskich zawodach” – opowiedziała o tym dr Justyna Pokojska z DELab UW. Jednym z wniosków jest z pewnością fakt, że szanse zawodowe powoli się wyrównują, jednak w powszechnym dyskursie pokutuje jednak przekonanie, że pewne sfery aktywności zawodowej i konkretne branże są przestrzenią „męskiej” aktywności, a zatem nie są miejscem odpowiednim dla kobiet. Dla przykładu, realizowane w 2015 roku badania opublikowane w raporcie „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” pokazały, że studentki są zniechęcane do podjęcia nauki na kierunku ścisłym.
W muzeum POLIN, mówiono także o życiu w zdrowiu i o tym, dlaczego kobiety powinni o sobie dbać – wykład pt. „Healthier Together – Jak długo żyć w zdrowiu w 21 wieku” opowiedziała dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach – Szpital Medicover I BREAST CLINIC. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet skupiła się także o zmianach technologicznych, które postępują i wpływają na powstawanie nowych zawodów. O znalezieniu pracy w świecie przyszłości, o programowaniu i umiejętnościach technicznych opowiedziały Somar Mahdi oraz Agata Strzelichowska z Coders Lab. Z kolei o współpracy w biznesie, o połączeniach i kontaktach z innymi mówił Tomek Rudolf/The Heart. Duże zainteresowanie uczestniczek konferencji wzbudził panel dyskusyjny „Nigdy nie jest za późno na nowy start. Start Up’owe historie doświadczonych juniorek” z udziałem kobiet, które porzuciły korporacje i założyły startupy, wystąpiły: Agnieszka Górska/Ulala Chef, Agnieszka Liszka Dobrowolska/Oddech to Życie oraz Pismo, Katarzyna Meller/Tetatet, Dagmara Rutkowska, Iza Sawicka oraz Oriana Keiser Grzegory. Moderaotrem panelu była Magdalena Dziewguć pracująca w Google.
Jednak najciekawszą częścią konferencji była z pewnością sesja w duchu storytellingu „Be The Change”. Zaproszono na nią gościa specjalnego – Nicolę Mendelsohn, Vice President Facebook na rejon EMEA. Opowiedziała ona o doświadczeniu zawodowym oraz o tym, jak często kobieto pomijana jest w gronie mężczyzn, bądź jak oceniana jest przez pryzmat sukcesu swego męża (niedługo pojawi się też w sekcji „Eksperci” krótka relacja z jej prezentacji). Tuż po niej, na scenie pojawiła się Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna szkoły School of Form, która zaś opowiedziała o tym, że bycie niezależnym to jej mocna strona, która wpłynęła na wyjątkowo prestiżową ścieżkę kariery. Goście konferencji mogli także posłuchać o historii zawodowej Katarzyny Osińskiej, młodej programistki która zmieniła zupełnie branżę i odpowiada dziś za stronę główną Wirtualnej Polski. Na koniec, humorystyczne wystąpienie znanej dziennikarki Katarzyny Montgomery, która zaś swoją historią zapewniła, że warto być sobą nawet jeśli zdrowie rzuca nam kłody pod nogi.
Na koniec, uczestniczki „Smarter Together” mogły wybrać seminarium, na którym dowiedziały się o projektowaniu strony na WordPressie, o prawnych aspektach start-upów czy o efektywnym posługiwaniu się Social Mediami.
Partnerem głównym konferencji był City Handlowy, współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerem edukacyjnym została szkoła IT – Coders Lab. Partnerzy wspierający: Wolf Theiss, BioBazar, The Brain Embassy, Vreast Clinic, OnePress, Planet Car Lease Bonus Nieruchomości, BranQ, Inventity, Medicover, Łyko, KF Niccolum, Szumisie, Spiratek, Trikoo Concept, FootMedica, HintMedia, Eva – Salon tkanin dekoracyjnych, Land of Change by Piechocka. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Black Swan Fund, Cross EUWBA objęli wydarzenie Patronatem honorowym. Wydarzenie zostało także wsparte przez Facebook, Auchan, Zgoda, Salad Story, Martyna Konenberger Fotografia, Kwiaciarnia Daisy, KOS MOS, Mieszko, Hipoalergiczni, Piechocka-Lenartowska Makijaże.