Banknoty o kryptonimie E-71, z serii „Miasta Polskie”, przygotowane zostały w okresie PRL, w latach siedemdziesiątych XX w., na wypadek „hipotetycznej” wojny lub zniszczenia PWPW.
Materiały do produkcji banknotów z serii „Miasta Polskie” odtajnione zostały dopiero pod koniec 2015 r. Wyprodukowano je natomiast w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Pierwsza produkcja datowana jest na 2 stycznia 1971 r. i obejmowała nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1 000 złotych, natomiast druga datowana na 2 stycznia 1977 r. objęła banknoty 200 i 2 000 zł. Narodowy Bank Polski posiadał otwarte zlecenie w PWPW, na podstawie którego Prezes NBP mógł w każdej chwili zlecić rozpoczęcie produkcji dowolnych banknotów.
Dzięki tym informacjom możemy odkryć nieznane dotąd kulisy działań władzy PRLowskiej i państw bloku komunistycznego z czasów „zimnej wojny”. Ujawnienie i odtajnienie tych banknotów po prawie 30 latach, pokazuje ciekawy obraz nieodległej historii Polski oraz skłania do refleksji i rozmyślań nad planami władz PRL i przesłankami do tego, aby tak niezwykłe zbiory nie ujrzały przez tyle lat światła dziennego.
Wszystkie arkusze do produkcji banknotów zostały wykonane w PWPW, zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej 19.08.2016 r. w siedzibie PWPW, a po zakończeniu ekspozycji trafią do zbiorów historycznych PWPW S.A.