Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet Mastercard zaprezentował nową edycję rankingu, którego przedmiotem jest przedsiębiorczość kobiet – Mastercard Index of Women Entrepreneurs (MIWE).
Polska znalazła się wśród 10 krajów, w których warunki do prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze. Potwierdza to raport, który pokazuje, że Polki kierują 28% firm w kraju. To daje Polsce dobrą, 15. pozycję na świecie i 5. w Europie (po Rosji, Portugalii, Hiszpanii i Węgrzech), jeśli chodzi o przedsiębiorczość kobiet.
Przedmiotem badania Mastercard jest przedsiębiorczość kobiet mierzona w 58 krajach. Zatem badanie obejmuje swoim z asięgiem 80% aktywnych zawodowo kobiet z całego świata, dlatego ostateczna wartość indeksu jest średnią ważoną trzech elementów. Pierwszy z nich to udział kobiet w rynku pracy, w tym ich odsetek na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych oraz aktywność zawodowa kobiet. Drugą składową stanowi dostęp kobiet do zasobów wiedzy i środków finansowych. Trzecim elementem Mastercard Index of Women Entrepreneurs są przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – ogólnie, w tym przez kobiety.
Przedsiębiorczość kobiet wciąż rośnie
Z rankingu Mastercard Index of Women Entrepreneurs wynika, że aktywność przedsiębiorczych kobiet globalnie rośnie. Jednak niestety, wciąż istnieją znaczne nierówności, które są czynnikiem hamującym rozwój ich potencjału.
Kluczowy jest dostęp do kapitału
Kobiety prowadzące własną działalność radzą sobie lepiej w rozwiniętych gospodarkach. Spośród 20 wiodących w rankingu krajów 80% stanowią te o wysokich dochodach, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Wyniki potwierdziły zatem, że na rynkach otwartych i dynamicznych, które oferują wysoki poziom wsparcia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym dla firm z sektora MŚP, procentowy udział biznesów prowadzonych przez kobiety jest wyższy. Przedsiębiorczość kobiet bazuje na możliwości korzystania z wielu rozwiązań pomocowych. Najpopularniejsze z nich to dostęp do kapitału, usług finansowych, a także programów akademickich.
Polska w rankingu Mastercard
Polska zajęła w rankingu Mastercard Index of Women Entrepreneurs 10. pozycję na 58 badanych krajów. Tym samym zanotowała spadek o jedną pozycję w porównaniu do roku ubiegłego. Zatem oznacza to, że znajdujemy się w czołówce krajów, wspierających przedsiębiorczość kobiet. Na podium znalazły się w tym roku USA (nowy lider), Nowa Zelandia i Kanada. Ranking zamykają kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz Indie i Bangladesz. Oznacza to, że największy awans w stosunku do poprzedniego rankingu zanotowała Francja (+6,8 pkt.), a największy spadek Szwecja (-7,3 pkt.).
Kraje oferujące najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety (wskaźnik Mastercard Index of Women Entrepreneurs):
- Stany Zjednoczone – 70,3
- Nowa Zelandia – 70,2
- Kanada – 69,0
- Izrael – 68,4
- Irlandia – 67,7
- Tajwan – 66,2
- Szwajcaria -65,8
- Singapur – 65,6
- Wielka Brytania – 65,6
- Polska – 65,1
„Firmy zarządzane przez kobiety to silny katalizator wzrostu gospodarczego, poprawiający jakość życia dla wszystkich. Nasze badanie rzuca światło na nierówności i wykluczenie, które wciąż uniemożliwiają kobietom realizację ich potencjału. Rządy i organizacje powinny zjednoczyć się i wspierać kobiety w rozwoju ich firm. Najlepiej przez wyeliminowanie uprzedzeń związanych z płcią i zapewnienie im większego dostępu do edukacji i nowoczesnych usług finansowych” – powiedziała Ann Cairns, wiceprezes Mastercard.
Wybrane wnioski z raportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs:
- Kobiety mają coraz lepszą pozycję w biznesie w gospodarkach rozwijających się. Staje się to dzięki istotnym, nowym rozwiązaniom wprowadzonym w tych krajach, ułatwiającym prowadzenie biznesu.
- Na niektórych rynkach warunki kulturowe i społeczne nie są optymalne. Wbrew tym przeciwnościom kobiety mają niezwykłą zdolność do wykorzystywania możliwości rozwoju. Potwierdzają to dane Banku Światowego – 45% gospodarek na całym świecie ma przepisy, które utrudniają kobietom podjęcie decyzji o dołączeniu i pozostaniu na rynku pracy.
Pełna wersja raportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs jest dostępna tutaj.