Rząd zmienia zasady uczestnictwa w PPK czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wszystko ze względu na kondycję firm. Składki zawiesić mogą przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Pytanie jednak jak oszczedzać na emeryturę pozostaje otwarte. Już dzis wiadomo bowiem, że w przyszłości, m.in. ze względu na demografię będą one bardzo niskie. Ponadto mając wiele lat do emerytury mało kto o niej myśli. A to poważny błąd. M.in o tym w programie „Szczerze o pieniądzach” Ernest Bodziuch rozmawia z Robertem Zapotocznym – Prezesem PFR Portal PPK.
PPK – nowe terminy
31 marca br. weszła w życie ustawa o tzw. Tarczy Antykryzysowej (ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).
Zmianie uległy terminy wdrożenia PPK dla pracodawców z II fazy wdrożenia. Nowe obowiązujące terminy dla pracodawców, którzy zatrudniali 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób zatrudnionych, to:
- 27 października 2020 r. ─ na zawarcie umowy o zarządzanie PPK,
- 10 listopada 2020 r. ─ na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.
W efekcie zmiana wynika z art. 54 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. I innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568).
Zawieszenie wpłat
Pracodawcy, którzy – zgodnie z przepisami zawartymi w Tarczy Antykryzysowej – wprowadzili przestój ekonomiczny albo obniżony wymiar czasu pracy, nie finansują wpłat. Co to oznacza w praktyce?
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o zasady niefinansowania wpłat do PPK w czasie kryzysu. W wyjaśnieniu tych kwestii pomogli eksperci PFR Portal PPK, prowadzący od roku setki szkoleń dla pracodawców i pracowników w całej Polsce.
1. Co oznacza sformułowanie, że pracodawca i uczestnik nie finansują wpłat do PPK w okresie przestoju ekonomicznego? Oraz w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy? Czy w takiej sytuacji nie nalicza się wpłat od wynagrodzenia należnego za okres przestoju ekonomicznego? Lub obniżonego wymiaru czasu pracy, czy od wynagrodzenia wypłaconego w tym okresie?
W efekcie zgodnie z art 25 ust 4 pkt 1 ustawy o PPK, w okresie przestoju ekonomicznego oraz w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy, o których mowa w ustawie z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, podmiot zatrudniający i uczestnik nie finansują wpłaty podstawowej ani wpłaty dodatkowej.