Jaką przyszłość napisze nam AI?

Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym dążenie do rozwijania umiejętności, uczenia się nowych rzeczy i regularnego stawiania sobie wyzwań przynosi wiele korzyści. Mentoring to potężne narzędzie, które może nas wspierać w tych procesach.

Niejednokrotnie podkreślamy, że proces mentoringowy pozwala na zbudowanie głębokich, znaczących relacji międzyludzkich, których technologia może nie być w stanie odtworzyć. Technologia przez lata cieszyła się złą reputacją. Zarzucaliśmy jej zakłócanie relacji i komunikacji personalnej, a procesy mentoringowe staraliśmy się realizować podczas spotkań twarzą w twarz. W dzisiejszym wykładniczo rozwijającym się świecie integracja technologii z różnymi aspektami naszego życia stała się powszechna.

W swojej karierze niejednokrotnie słyszałam, że mentoring jest jak rzadki klejnot, a ci, którzy znajdą dobrego mentora, są szczęściarzami. Mentoring postrzegany jest jako szansa na rozwój osobisty i zawodowy, lecz także jako narzędzie do poznania siebie i wypracowania optymalnej mapy drogowej łączącej karierę i nasze cele prywatne. Może więc mieć znaczący wpływ na nasz sukces i szczęście oraz pozwolić na ukierunkowanie działań i lepsze zarządzanie naszym czasem oraz energią. Co możemy zrobić, aby mentoring był dostępny dla każdego, kto jest gotowy na tę przygodę rozwojową?

EWOLUCJA MENTORINGU

Szukając inspiracji, zastanawiałam się, czy połączenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i koncentracja na człowieku (mentoring) może dać potężniejszy efekt niż w przypadku ich osobnego zastosowania. Jaki wpływ może mieć sztuczna inteligencja na realizowane programy mentorskie? Czy połączenie AI i mentoringu może skuteczniej niwelować luki kompetencyjne? Czy innowacyjność mentoringu AI robi różnicę? Czy sztuczna inteligencja w mentoringu otwiera nowe możliwości i ma wpływ na przekształcenie procesu z korzyścią dla mentorów i ich podopiecznych? Pierwszym przystankiem w moich poszukiwaniach było zapoznanie się z dostępnymi platformami monitoringowymi. Wpisując odpowiednie hasło do przeglądarki internetowej, otrzymujemy wiele wyników i porównań. Czy znacząco wpływają one na nasze doświadczenie i chcemy z nich korzystać? Jedno jest pewne mentoring ewoluuje od tradycyjnych interakcji międzyludzkich do relacji wspieranych przez platformy internetowe, które przełamują bariery geograficzne i kulturowe. Na platformach otaczają nas chatboty, wirtualni asystenci i narzędzia cyfrowe, a dzięki wideokonferencjom możemy wspierać się i uczyć się od siebie nawzajem bez konieczności fizycznej obecności. (…)

Autorką artykułu jest Dorota Dublanka – Dyrektor zarządzający, dyrektor Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Czytaj dalej w magazynie Personel i Zarządzenie dostępnym tutaj:

https://sklep.infor.pl/personel-i-zarzadzanie-11-23.html