Loty krajowe powoli wracają na właściwy kurs. Wydatki na paliwo wzrosły globalnie o 13% w stosunku do najwyższego poziomu z 2019 roku, co wskazuje na ożywienie w podróżowaniu. Mastercard opublikował raport pt. „Recovery Insights: Ready for Takeoff?”, który analizuje kluczowe trendy w podróżowaniu na całym świecie, w tym w Polsce. Wynika z niego, że globalne ożywienie w podróżach jest nadal niestabilne. Jednak w jednym na pięć badanych państw liczba rezerwacji lotów krajowych jest na poziomie 90% w porównaniu do tego sprzed pandemii. W Polsce wskaźnik rezerwacji lotów międzynarodowych wynosi prawie połowę (48%) tego, ile lataliśmy przed pandemią.
Na wielu rynkach nastąpiło imponujące ożywienie w krajowych podróżach lotniczych. Jednak działalność w tym segmencie nie odrodzi się z dnia na dzień. Pandemia spowodowała, że wydatki w branży spadły do poziomów, jakich nie widziano od ponad 15 lat. Przyszłość pozostaje niepewna, jednak nagromadzone oszczędności i chęć podrożowania mogą razem przełożyć się na dalsze ożywienie w podróżach.
Jak wskazuje raport, przygotowany przez Instytut Ekonomiczny Mastercard, wykorzystuje zanonimizowane i zagregowane dane na temat sprzedaży w całej sieci Mastercard. Po to, by móc lepiej zrozumieć kolejne etapy zmian w trendach związanych z podróżami. Ponadto tym, co je obecnie napędza, a także jaka będzie przyszłość podróżowania. Chodzi np. o równowagę między podróżami rekreacyjnymi i służbowymi, podróżami lokalnymi i na trasach długodystansowych. Ponadto także między oszczędnościami i wydatkami.
Najważniejsze trendy:
- Globalne wydatki na paliwo wzrosły o 13% w stosunku do poprzedniego najwyższego poziomu w roku 2019. Podróże drogowe, które były ważnym trendem w roku 2020, kontynuują ścieżkę wzrostu. Raport wskazuje także, że w Polsce wydatki na paliwo wzrosły o 148%.
- Globalnie, skala podróży lotniczych pozostaje na niskim poziomie, choć widać pewne pozytywne zmiany. Według raportu w jednym na pięć badanych państw rezerwacje lotów krajowych wróciły co najmniej do poziomu 90% sprzed pandemii. W Europie króluje w tym aspekcie Francja, gdzie liczba rezerwacji jest wyższa niż przed pandemią. W Polsce wskaźnik rezerwacji lotów międzynarodowych wynosi 48%, czyli jesteśmy mniej więcej w połowie drogi do trendów sprzed pandemii.
- Podróże służbowe na świecie pozostają o około 4 miesiące w tyle za podróżami rekreacyjnymi, widać jednak oznaki ożywienia. Ukraina odnotowała więcej rezerwacji krajowych lotów służbowych niż przed pandemią (118%), wysoko są też Hiszpania (83%) i Francja (79%). W Polsce krajowe podróże służbowe wróciły na razie do poziomu poniżej średniej z roku 2019 (39%).
- Stopniowe otwieranie granic było wyzwaniem zarówno dla podróżnych, jak i dla branży turystycznej. Jednak na niektórych kierunkach, np. między Australią i Nową Zelandią oraz między Stanami Zjednoczonymi i Ameryką Łacińską a Karaibami, liczba podróży zbliża się do poziomu sprzed pandemii, a w niektórych przypadkach nawet go przekracza. Europejczycy najchętniej latali do Grecji, na Malediwy i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Analiza wydatków konsumenckich
Miniony rok pokazał, jak ważne są podróże dla pielęgnowania kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i całym światem, dla społeczności biznesowych i osobistego spełnienia. Wpływ branży turystycznej na gospodarkę jest ogromny, a gdy podróżni zostają w domach, odbija się to na wszystkich innych sektorach. Mastercard realizuje badanie Recovery Insights, aby wesprzeć firmy i rządy w lepszym zarządzaniu czynnikami ryzyka w gospodarce, jakie spowodował Covid-19. Dzięki tej inicjatywie udostępnia oparte na danych analizy i inne usługi. Pomagają one zrozumieć stale zmieniające się tendencje w wydatkach konsumentów oraz odpowiednio na nie reagować.
Źródło: Mastercard