Po 20 latach Grupa PZU opuszcza warszawskie PZU Tower. Największy polski ubezpieczyciel podpisał list intencyjny z Grupą Skanska, który zakłada wynajem powierzchni w kompleksie Generation Park. Kilka tysięcy pracowników PZU przeniesie się do tymczasowej lokalizacji centrali w drugim kwartale 2022 roku.
Po 20tu latach koniec PZU w Tower
Dotychczasowa centrala PZU mieści się w ponad 20 letnim PZU Tower w śródmieściu Warszawy przy al. Jana Pawła II 24. Budynek początkowo miał spełniać funkcje hotelowe, a następnie został przeprojektowany na cele biurowe. W projekcie wykorzystano technologie, które obecnie są już nieefektywne i nie spełniają współczesnych standardów dla powierzchni biurowych z zakresu organizacji i ergonomii pracy oraz ochrony środowiska. Decyzja o przeniesieniu centrali PZU do tymczasowej siedziby jest spójna z przyjętą przez Grupę strategią „Zielone PZU”. To może być koniec PZU Tower
Nowy wieżowiec PZU?
Dzisiaj PZU podpisało list intencyjny z Grupą Skanska dotyczący najmu powierzchni w Generation Park. Okres obowiązywania umowy wyniesie 10 lat. W tym czasie Grupa PZU przeanalizuje możliwości i podejmie decyzję o przyszłości dotychczasowej siedziby. Działka, na której stoi PZU Tower, nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego Grupa PZU w najbliższym czasie wystąpi o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Dopiero wówczas zostanie podjęta decyzja o przyszłości PZU Tower. A to może onaczać koniec PZU Tower
Ogromne możliwości działki przy Jana Pawła II
O PZU Tower krtóki artykuł napisała Wikipedia: Był budowany od 1997 do 2000 roku. Jego pierwsza nazwa to Les Tours Business Research Center. Ggdy wieżowiec kupiło największe polskie towarzystwo ubezpieczeniowe PZU pojawiła się obecna nazwa. Budynek ma błękitne szklane barwy i zaokrąglony łagodnie kształt.
Na szczycie budowli widać charakterystyczny dźwig, służący do mycia okien. Wieżowiec ma klimatyzację, która wyłącza się, gdy w danym pomieszczeniu zostanie otwarte okno umieszczone w wewnętrznej elewacji. Ma też ruchome zwierciadła doświetlające wnętrze budynku, umiejscowione na dachu – kierujące odbite promienie słoneczne do wewnętrznego patio poprzez odpowiednie ustawienie płaszczyzny luster.
Wieżowiec ma zaledwie 97 metrów a to na dzisiejsze warszawskie standardy zdecydowanie mało. To kolejny atrgument na rzecz tego że koniec PZU Tower może być bliski. Kilka lat temu obok postawiono biurowiec Q22 który do dachu ma 155 metrów a z anteną 195. Nie trudno sobie więc wyobazić że w tym miejscu ewentualny nowy wieżowiec PZU może mieć nawet ponad 200 metrów. Varso Tower który budowany jest właśnie przy tej samej ulicy tylko bliżej dworca centralnego będzie miał aż 230 metrów wysokości.
Nowe zielone otwarcie
– Tymczasowa zmiana siedziby centrali PZU to dla nas i naszych pracowników nowe otwarcie. Chcemy przedefiniować myślenie o miejscu pracy zespołu, ponieważ nasze hasło #nowePZU to również nowe myślenie o środowisku zawodowym. Przenosiny będą kolejnym krokiem na drodze do burzenia silosów i budowania przestrzeni przyjaznej dla pracowników oraz ułatwiającej im funkcjonowanie wewnątrz organizacji. Przenosimy się w nowe miejsce, ale docelowo chcemy wrócić na Jana Pawła II 24 – powiedział Paweł Surówka, prezes zarządu PZU.
– Dla nas inwestycja w nieruchomości to inwestycja w ludzi. Chcemy być liderem nie tylko na rynku finansowo – ubezpieczeniowym, ale też w rankingu dobrych pracodawców. Nasze siedziby remontujemy, aby spełniały wszelkie wymogi bezpieczeństwa i ekologii. Staramy się też w nieszablonowy sposób urządzać nasze biura – dodała Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie odpowiedzialna za obszar nieruchomości w Grupie PZU.
Koniec PZU Tower? Nowy początek w Generation Park
Tymczasowa centrala PZU będzie się mieścić w budynku Y w Generation Park. To kompleks biurowców położonych przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Obecnie trwa tam budowa, a deweloper przewiduje jej zakończenie w I kw. 2021 roku. Kolejnych kilkanaście miesięcy zajmie wykończenie powierzchni biurowej i przeprowadzka pracowników PZU. Docelowo cały proces przeniesienia części pracowników Grupy PZU zakończy się w II kw. 2022 roku.
W budynku Y zastosowano najnowsze rozwiązania z zakresu ekologii i ergonomii pracy. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań minimalizujących wpływ na środowisko i wpływających na komfort pracy twórcy biurowca ubiegają się o certyfikaty LEED Core and Shell – Platinium, WELL Core and SHELL – Gold i Certyfikat Budynek bez Barier.
Dodatkowo deweloperem kompleksu Generation Park jest szwedzka firma Skanska, która realizuje inwestycje biurowe zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. Ponadto wieżowiec Generation Park Y jest najbardziej zielonym wysokościowcem w Warszawie i powstaje na Woli – w najszybciej rozwijającej się dzielnicy biznesowej stolicy.