Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos odbędzie się w terminie 21-24 stycznia 2020 r. Wydarzenie jest jednym z najważniejszych spotkań liderów światowego biznesu. Forum każdego roku gromadzi kluczowe postaci ze świata polityki, nauki i biznesu, w tym przedstawicieli rządów oraz prezesów największych firm i korporacji. Po raz drugi podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstanie Dom Polski – niezwykła przestrzeń polskiego biznesu, efekt działań PZU oraz Banku Pekao.
Historia w Davos
W czasach, gdy Europę
dzieliła żelazna kurtyna, a Wschód z Zachodem prowadziły zimną wojnę, powstała idea,
która przyczyniła się do przełamania impasu i załagodzenia niejednego sporu
gospodarczo-politycznego. Mija właśnie pół wieku od momentu narodzin tej
inicjatywy oraz pierwszego historycznego spotkania liderów polityki, nauki i
biznesu. Mowa
o Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, którego jubileuszowa 50. edycja
odbędzie się w dniach 21-24 stycznia br.
Spotkanie światowych liderów
Forum gromadzi najważniejszych przywódców politycznych, przedstawicieli rządów ale równnież prezesów największych firm, szefów organizacji pożytku publicznego, intelektualistów i naukowców. Uczestnicy poruszają kwestie dotyczące kluczowych wyzwań ekonomicznych
oraz społecznych ale taakże ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości.
W Davos można spotkać prezydenta USA (pierwszy w tej roli gościł Bill Clinton), byłego prezesa Microsoft Billa Gatesa który przyjeżdża regularnie od 1996 r., jak również wiele innych osobistości, które swoją obecnością nadają rangę i wyznaczają kierunek najważniejszym światowym dyskusjom i trendom. W efekcie corocznie w Forum uczestniczy ok 3000 reprezentantów pochodzących ze 110 krajów.
Tu rozgrywa się historia świata
Na przestrzeni lat podczas Forum w Davos efektem wielu spotkań były zasadnicze zmiany gospodarcze lub polityczne. W efekcie jednym z przykładów jest współczesne otwarcie krajów Zachodu na Chiny. W 1979 r po raz pierwszy w Davos pojawiła się delegacja Chińskiej Republiki Ludowej dzięki temu spotkanie zaowocowało stworzeniem corocznego wydarzenia „China Business Summit”, które od 2007 r. – już jako cykliczne „Summer Davos” – odbywa się właśnie w Chinach.
Davos i ważne wydarzenia
W 1987 r w Davos ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Zachodnich Hans-Dietrich Genscher apelował o zmianę podejścia krajów Zachodu do ZSRR, w którym trwały ważne reformy gospodarcze i polityczne. Dlatego też część historyków uważa jego przemówienie za krytyczny wyznacznik końca zimnej wojny. Davos to także miejsce symbolicznego końca polityki apartheidu. Tu bowiem Nelson Mandela z prezydentem F.W. de Klerkiem w 1992 r. doszli do porozumienia w sprawie transformacji RPA. Z kolei w 1989 r. odbyły się pierwsze spotkania na szczeblu ministerialnym Korei Północnej i Południowej.
Arena światowego biznesu
Forum Ekonomiczne w Davos to przede wszystkim wielki, światowy biznes. Dlatego też organizatorzy precyzyjnie dbają o odpowiedni garnitur gości. Uczestnicy chcący otrzymać zaproszenie powinni reprezentować firmy i organizacje o wielkim potencjale oraz wysokich dochodach.
To idealne miejsce dla tych, którzy chcą się jak najlepiej zaprezentować i w konsekwencji przyciągnąć inwestorów. Ale też poznać partnerów handlowych czy nawiązać cenne relacje biznesowe, które mogą zaprocentować w przyszłości. To powody, dla których również Polska, jako lider regionu w zakresie wzrostu gospodarczego od lat z powodzeniem dba o jak najlepszą reprezentację podczas Forum. W efekcie ukoronowaniem tych starań jest zainaugurowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dom Polski który 21 stycznia otworzy swoje drzwi.
Dom Polski po raz drugi w Davos
Jest to wspólna inicjatywa lidera rynku ubezpieczeniowego PZU oraz Banku Pekao. Polish House ma stanowić przede wszystkim miejsce promocji gospodarki Polski oraz regionu Trójmorza.
– Posiadając jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie, Polska i kraje zwane już popularnie Trójmorzem zasługują na to, aby zwrócić uwagę światowych inwestorów – mówi prezes PZU Paweł Surówka.
– Współczesna Polska z całym jej dynamizmem i optymizmem nie przypomina już tej sprzed 30 lat. Cieszy nas, że świat biznesu widzi w nas pełnoprawnego i wiarygodnego partnera w dziedzinie innowacji i inwestycji
w regionie Trójmorza – dodaje Marek Lusztyn, prezes Banku Pekao.
Dom Polski dla odwiedzających
Polacy potrzebowali zaledwie trzech dekad, aby przejść do wolnorynkowego modelu i stać się wzorem do naśladowania dla innych państw. Dlatego istotą wydarzeń w Domu Polskim jest wysłanie komunikatu do świata biznesu, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Ponadto Grupa PZU (PZU i Bank Pekao S.A.) zaprasza do odwiedzenia Domu Polskiego. Miejsce zostanie otwarte dla gości 21 stycznia (wtorek). W Domu Polskim odbywać się będą liczne prezentacje, konferencje oraz debaty dotyczące globalnej i polskiej gospodarki. Udział weźmie szerokie grono ekspertów, jak również przedstawicieli polityki oraz biznesu.