W ostatnim czasie tematem, który wywołał sporą dyskusję w branży marketingowej było nagminne stosowanie adblocków przez użytkowników Internetu. Temat powrócił wraz z utworzeniem koalicji „Better Ads”. Jakie zmiany czekają rynek reklamy w Internecie?

Globalna jedność

„The Coalition of Better Ads” to związek, który zrzesza organizacje reklamowe, reklamodawców, wydawców oraz właścicieli sieci reklamowych. Sojusz powstał w celu edukacji rynku reklamowego w kwestii intruzywnych formatów reklamowych. Członkowie organizacji apelują o zaniechanie stosowania nachalnych formatów reklamowych, które drażnią Internautów, a tym samym prowadzą do wzrostu osób używających adblocków.

To, że obecnie stosowane formaty są zbyt irytujące, doskonale pokazuje badanie przeprowadzone przez koalicję „Better Ads”. Obejmuje ono grupę 25 000 internautów. Dzięki wynikom badania, marketerzy otrzymali jasną odpowiedź na temat tego, które reklamy są tolerowane przez użytkowników, a które nie.

Uciążliwe formaty

Uczestnicy badania wskazali 6 formatów reklam stosowanych w przeglądarkach desktopowych oraz 12 formatów mobilnych najbardziej intruzywnych dla odbiorców.  To wyraźny znak dla wydawców, którzy powinni się zastanowić nad lepszym doborem formatów reklamowych. Już niedługo z sieci może zniknąć kilka z nich. Jakich? Oto podpowiedź:

  • Pop-up ads – tym reklamy pełnoekranowej, czyli jak sama nazwa wskazuje – wyświetlają się na pełnym ekranie i blokują dostęp do treści strony. Pop-up pojawia się chwilę po tym, jak strona zaczyna się ładować i jest wspominana przez użytkowników jako jeden z bardziej irytujących formatów.
  • Reklamy wideo z automatycznym dźwiękiem – głos włącza się samoczynnie, bez interakcji użytkownika. Nierzadko reklama umożliwia wyłączenie dźwięku za pierwszym razem, dlatego często internauci szybko opuszczają przeglądaną stronę.
  • Reklamy odliczające czas do zamknięcia – pojawiają się od razu po załadowaniu strony. Przy formatach tego typu pojawia się sekundnik, który odlicza czas do jego zamknięcia. Przedwczesne kliknięcie w ikonę zamknięcia powoduje nawarstwienie reklam.
  • Duże reklamy przy krawędzi strony – format, który trzyma się dolnego brzegu strony. W momencie przeglądania strony przez użytkownika, to statyczna reklama zajmuje ponad 30% strony i utrudnia przeglądanie treści.
  • Formaty zajmujące więcej niż 30% strony – gdy reklama na wersji mobilnej zajmuje więcej niż 30% pionowej wysokości strony głównej to jest ona zaliczana do formatów zakłócających. Właśnie ta określona wielkość reklamy wprowadza dekoncentrację w momencie przeglądania zawartości tekstowej.
  • Migające i animowane reklamy – formaty z szybko zmieniającymi się kolorami i tłem są przede wszystkim uciążliwe dla oczu internatów. Dodatkowo, dynamicznie zmieniająca się grafika rozprasza użytkownika i odciąga jego uwagę od ikony zamknięcia.
  • Pełnoekranowe reklamy przewijane – tzw. scrollover to format, który pojawia się na górze zawartości strony i zmusza użytkownika do jej przewinięcia. Scrollover jest płynne osadzony na stronie i tylko poprzez przewijanie strony możemy się pozbyć z wyświetlanych treści.

Koalicja „Better Ads” to niewątpliwie krok ku poprawie zachwianej już sytuacji na rynku reklamy internetowej. Powstanie tej organizacji i wyjście naprzeciw potrzebom Internatów to znak, że branża przechodzi prawdziwą rewolucję. Zlikwidowanie intruzywnych formatów reklamowych przyniesie korzyści dla wszystkich. Wydawcy wciąż będą mogli monetyzować powierzchnię stron, a użytkownicy w spokoju korzystać z treści oferowanych przez dane witryny.

 

Źródło: Materiały prasowe firmy