Na ferie zimowe klienci biur podróży wybierają głównie kierunki lotnicze, w których pogoda jest gwarantowana. Większość preferuje wypoczynek na plaży lub przy basenie, choć nie brakuje też miłośników poznawania innych kultur. Gdzie Polacy spędzają zimowe wakacje?
Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpania to najczęściej wybierane kierunki przez klientów biur podróży wyjeżdżających na urlop między 16 stycznia a 28 lutego, wynika z analizy Wakacje.pl. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych destynacji znalazły się także Dominikana, Tajlandia, Malta, Tanzania, Meksyk, Cypr i Malediwy.
Tajlandia coraz popularniejsza
Dominacja Egiptu nie jest niczym zaskakującym, kraj faraonów od wielu lat cieszy się w okresie zimowym dużym powodzeniem. Jest to jeden z najbliżej położonych kierunków wobec Polski, gdzie pogoda jest gwarantowana przez cały rok. Największy wzrost sprzedaży widać jednak przy Tajlandii – konkretnie o 4 proc. rok do roku. To wynik zniesienia przez tamtejszy rząd ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
Ferie zimowe – dokąd z lotnisk lokalnych?
W przypadku Warszawy (Lotnisko Chopina) królują Egipt, Malta i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przy Warszawie-Modlinie są to Malta, Hiszpania i Jordania. Z Katowic najwięcej osób poleci do Egiptu, na Maltę i do Hiszpanii, z Krakowa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Maltę i Cypr. Natomiast z Gdańska na Cypr, Maltę i do Egiptu.
Pary, single i rodziny z dziećmi – gdzie na ferie?
Pary, poza krajem faraonów, kochają Maltę i Hiszpanię, podobnie jest przy rodzinach z dziećmi, choć tu następuje zamiana miejsc drugiego i trzeciego. W grupie singli druga pozycja przypada Malcie, a trzecia Tajlandii.
Nieco inny obraz rynku przedstawia bardziej szczegółowa analiza rezerwacji według kryterium wybieranych regionów. Okazuje się, że pary najchętniej latają na Maltę, do Marsa Alam w Egipcie i do egipskiej Hurghady. Rodziny preferują Hurghadę, Marsa Alam i Maltę, a single Maltę, Marsa Alam i Hurghadę.
Na Malcie, Cyprze i w lądowej części Hiszpanii w okresie naszej zimy panują przyjemne, wiosenne temperatury, idealne na niespieszne zwiedzanie. To także kierunki nieco tańsze, do których wycieczki tworzone są w oparciu o przeloty liniami rejsowymi, zazwyczaj tanimi. Dzięki temu wyjazdy są bardziej elastyczne, zarówno pod względem długości pobytu, miejsca wylotu, jak i ceny. Klient sam decyduje czy dopłaca za usługi dodatkowe, choćby w postaci bagażu nadawanego.
Polacy sfinansują zimowe wypady głównie z bieżących dochodów i oszczędności
Jak wynika z badania wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor prawie połowa Polaków deklaruje, że jest w stanie sfinansować wyjazdy na zimowy wypoczynek z bieżących dochodów (48 proc.). Co trzeci sięgnie do swoich oszczędności (35 proc.). Dodatkową aktywność zarobkową w celu sfinansowania wyjazdu podejmuje 11 proc. ankietowanych, a 6 proc. wykorzysta środki z bonów turystycznych. Co dziesiąty Polak zaznacza, że wyjazd nie wymaga od niego szczególnych nakładów finansowych. Ale więcej osób, bo 11 proc. zapożyczy się na poczet zimowego relaksu (pożyczka u rodziny, kredyt lub pożyczka w instytucji finansowej), niektórzy w więcej niż jednym miejscu.
Ferie szkolne to popularny okres wyjazdów. Klienci biur podróży najczęściej wybierają wycieczki lotnicze do ciepłych krajów – zarówno tych bliżej położonych Polski, jak i do kierunków egzotycznych. Częściej niż latem decydują się jednak na spędzanie urlopu poza hotelem – uprawiając sporty lub zwiedzając.
Źródła: Wakacje.pl/ BIG InfoMonitor