Druga kadencja Glapińskiego w NBP. Dziś sejm wybrał Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za wyborem Glapińskiego głosowało 234 posłów. W ostatnich tygodniach nie było pewne, czy większość rządząca ma wystarczająco dużo głosów, by przeforsować kandydaturę dotychczasowego szefa NBP.
Kandydaturę Adama Glapińskiego poparło 234 posłów. Byli to politycy PiS, Kukiz’15 i jeden poseł koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych. Przeciwko była Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie. Ponadto PPS i dwóch posłów koła Polskie Sprawy oraz jeden poseł niezrzeszony.
Rekordowe stopy procentowe za kadencji Glapińskiego
Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 r. podnosi stopy procentowe, by pokonać wysoką inflację (która jest ponad 12-procentowa). Obecnie stopy są na poziomie 5,25 proc. i najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach będą jeszcze rosły. Oznacza to dalszy wzrost rat kredytów.
Ekonomiści krytykują Glapińskiego i obwiniają o „zbyt późną” reakcję na rosnącą inflację. Sam prezes NBP wskazuje, że stopy procentowe i ceny rosną głównie przez sytuację międzynarodową m.in. wojnę w Ukrainie oraz zaburzenia w łańcuchach dostaw w związku z lockdownami wprowadzanymi w celu walki z pandemią koronawirusa.
Kariera Glapińskiego
Adam Glapiński od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 r. był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 r. pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senator IV kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.
Był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S.A. (1992 r.), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007r.) oraz KGHM Polska Miedź S.A. (2007 r.). W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. Dalej w latach 1993–2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.
W 2009 r. pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. prezydent RP powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję w latach 2010-2016. 29 lutego 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda powołał go na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.