Kolejki do lekarza są coraz dłuższe – wynika z danych portalu terminyleczenia.nfz.gov.pl. Darmowe wizyty u lekarzy specjalistów są możliwe, jednak w ramach świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z tym jednak bywa różnie, ponieważ wizyta u specjalisty dostępna od ręki rzadko się zdarza. Bywa natomiast tak, że na wizytę trzeba czekać miesiącami, a nawet latami.
Informacje o dostępnych terminach publikuje portal terminyleczenia.nfz.gov.pl, a przedstawione poniżej dane dotyczą stanu z dnia 21.10.2022 r. Z zestawienia wynika, że w Tarnowskich Górach, w województwie śląskim maksymalny czas oczekiwania na wizytę u ginekologa wynosi 12 miesięcy (17.10.2023 r.). W Piasecznie (województwo mazowieckie) na dermatologa najdłużej możemy czekać niecałe 3 lata (02.04.2025 r.). Podobnie sytuacja wygląda we Wrocławiu, jeśli zależałoby nam na wizycie u ortopedy (04.08.2025 r.). Maksymalny czas oczekiwania na spotkanie z pediatrą w Szczecinie wynosi prawie 4 lata (12.08.2026 r.). Z kolei na okulistę w Olsztynie (warmińsko-mazurskie) możemy poczekać do 5 lat (02.02.2027 r.). Rekord dotyczy endokrynologa, na którego w Lubinie (dolnośląskie) najdłuższy termin przypada na 2029 rok (a dokładnie 08.11.2029 r.). Wizyty w przeciągu kilku dni lub tygodni oczywiście są możliwe, jednak są one zależne od tego, jakimi zasobami dysponują poszczególne przychodnie.
Długie kolejki do lekarza zmniejszy polisa zdrowotna
Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zakup polisy zdrowotnej. W ramach rocznego abonamentu możemy otrzymać dostęp do darmowych wizyt u specjalistów, bezgotówkowych badań diagnostycznych oraz specjalistycznych. Ponadto także do usług dodatkowych, jak bezpłatne szczepienia, wizyty domowe lekarza czy rehabilitacja.
Co oferuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotne może zagwarantować nam dostęp do 32 lekarzy różnych specjalizacji, na wizytę u których będziemy czekać maksymalnie kilka dni roboczych. W ramach polisy możemy wykonać do 284 różnych badań diagnostycznych. Oprócz tego można skorzystać z darmowych i często nielimitowanych wizyt domowych lekarza, szczepień, a także zabiegów rehabilitacyjnych. Takie rozwiązanie gwarantuje również wsparcie w ramach assistance – czyli całodobowej infolinii medycznej, która może pomóc w nagłych sytuacjach.
Polisa zdrowotna jest dobrym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy w sezonie jesienno-zimowym często ulegamy przeziębieniom i potrzebujemy zwolnienia lekarskiego. To korzystna opcja także dla osób, które chorują przewlekle, czy potrzebują częstych konsultacji ze względu na posiadanie dzieci.
Źródło: Rankomat