Open Eyes Economy Summit 2018 to już trzecia edycja niezwykłego, kultowego już kongresu, który gromadzi każdego zainteresowanego problemami współczesnego społeczeństwa. Podczas dwudniowego wydarzenia, o nowym modelu ekonomicznym będą rozmawiać nie tylko ludzie nauki, ale też przedstawiciele start-upów, marketingowcy, biznesmeni oraz studenci! 

Już jutro rusza OEES – kongres, który porusza takie tematy jak odpowiedzialność społeczna, przyszłość wolnego rynku, demokracja czy ekologia. Zaproszeni prelegenci dyskutują o odpowiedzialnym projektowaniu, o przyszłości społecznej, ale też ekonomicznej. Jak informują organizatorzy, Open Eyes Economy Summit to prawdziwy tygiel nowych idei, a jego niezwykła atmosfera wynika z różnorodności, otwartości i zaangażowania ludzi, którzy go tworzą o jakość, może uzasadnić wyższą niż u konkurencji cenę.

Spotkanie to nie będzie z pewnością podsumowaniem tego, co się obecnie dzieje na polskim rynku. Wydarzenie jest raczej okazją do tego, aby dyskutować nie o zmianach, ale o tym, dokąd owe zmiany nas zaprowadzą, także w kontekście świata.

Kraków, a dokładniej Centrum Kongresowe ICE przy Konopnickiej, stanie się już po raz 3. miejscem, gdzie gospodarka wyznaczy nowe kierunki rozwoju. Opowie o tym choćby dr Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w mowie powitalnej otworzy wydarzenie. Tuż po nim wystąpią Luca Jahier – Przewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz prof. Jacqueline Cramer – Utrecht University, Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Środowiska w Holandii w latach 2007-2010. Goście opowiedzą choćby o tym, jak wygląda dziś kierunek gospodarki w obiegu zamkniętym w Europie.

Dużym zainteresowaniem zeszłorocznego choćby kongresu były sesje tematyczne. Podczas nich, znane osobistości ze świata nauki, biznesu, kultury, ale też marketingowcy czy studenci znajdą odpowiedzi na takie pytania jak: czy pieniądze to największa wartość przyszłości? Czy chcemy żyć w obecnej Europie? Czy Pracownicze Plany Kapitałowe to naprawdę to samo co Pomnażanie Pieniędzy Kowalskiego? Kto zapłaci za nasze emerytury? Państwo? Pracodawca, a może… nikt?

Podążając tematem finansów, w pierwszy dzień wydarzenia dowiemy się jak przywrócić zaufanie do sektora finansowego, a także czego nie zauważyliśmy w finansach w ostatnich latach. Nie zabraknie bardziej politycznych kwestii, które wpływają na życie każdego z nas. Goście opowiedzą o tym, kto wygrał kampanię wyborczą i co z tego wynika dla kolejnych wyborów, oraz jakie państwo dobrobytu można obiecać młodym, w kontekście emerytury bez pracy. To oczywiście tylko wycinek sesji, które odbędą się w krakowskimICE.

Organizatorzy skupią też swoją uwagę na temacie optymalizacji energii i wykorzystywaniu jej w dobie problemu z jej brakiem. Nie zabraknie też zagadnień dotykających tematu motoryzacji: czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach? Dowiemy się też o trendach technologicznych i tych bardziej marketingowych, np. na przykładzie czterech jeźdźców apokalipsy: Facebook, Google, Amazon oraz Netflix.

Drugiego dnia, nie zabraknie ważkich tematów żywności i rolnictwa (tak miejskiego, jak i ekologicznego). Goście opowiedzą też o pokoleniach  X, Y i Z,  czyli o tym jak określać cele i zarządzać zmiennymi oczekiwaniami pracowników. Podążając za tematem rynku pracy, podczas OEES poruszony zostanie też temat kapitału – czy ważny jest ten finansowy, czy jednak lepiej skupić się na tym społecznym. Przybyli na wydarzenie będą mogli dowiedzieć się także o tym, czy pracownik powinien być odpowiedzialny za firmę czy raczej za swoją pracę?

21 listopada w ICE Kraków dowiemy się również sporo o problemach ekologii – pod lupę organizatorzy wezmą temat smogu, a także plastiku. Na koniec goście skupią się też na kwestiach wartości w biznesie, odpowiadając na pytanie:  jak wielcy gracze wykorzystują innowacje i skalę, by umożliwić ludziom lepsze życie.

Na OEES 2018 Mateusz Zmyślony i prof. Jerzy Hausner – organizatorzy wydarzenia, zaprosili wyjątkowe osobistości. Podczas tegorocznej edycji będziemy mieli przyjemność gościć m.in. prof. dr Jacqueline Cramer – byłą minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska Holandii, Luca Jahiera – przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Roberta Bednarskiego – dyrektora Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią, Annę Miotk – dyrektor ds. komunikacji Polskich Badań Internetu, Dominikę Betmann – prezes Siemens Polska, Brunona Bartkiewicza – prezesa zarządu ING Banku Śląskiego, prezydentów Słupska i Wrocławia – Roberta Biedronia i Rafała Dutkiewicza, prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka, prof. Zhu Wenyi – główną architekt ZHU Wenyi Atelier, Janinę Ochojską – prezes zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej, Szymona Ziobrowskiego – dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, czeskiego artystę Davida Černego i wielu innych.