Srebro to obok złota jeden z najcenniejszych metali szlachetnych. Można w nie inwestować w formie fizycznej lub wirtualnej, zarówno krótko, jak i długoterminowo. Na czym dokładnie polega taka inwestycja? Jakie są jej wady i zalety?
Srebro – krótka charakterystyka
Srebro jest metalem szlachetnym. Występuje naturalnie w przyrodzie, ale jest dość rzadkie, a jego podaż jest ograniczona. Stąd wartość ekonomiczna tego kruszcu jest relatywnie wysoka.
Srebro bywa traktowane przez inwestorów jako alternatywa dla złota. Metale te różni jednak kilka kwestii m.in. cena. Na kurs srebra wpływa nie tylko popyt inwestorów, ale także zapotrzebowanie na ten surowiec w przemyśle. W związku z tym jego wartość dość trudno przewidzieć.
Jak inwestuje się w srebro?
Inwestor, który chciałby zainwestować w srebro, ma do wyboru dwie opcje. Pierwsza to zakup surowca w formie fizycznej, np. w postaci sztabek, monet, przedmiotów kolekcjonerskich czy biżuterii. Tę metodę stosują najczęściej osoby planujące długoterminową inwestycję. Jest to również sposób na zabezpieczenie oszczędności. Ryzyko straty jest tu istotnie mniejsze niż w przypadku instrumentów finansowych na srebrze, jednak warto pamiętać, że tego rodzaju inwestycja również wiąże się z pewnymi kosztami – choćby transport lub odpowiednie zabezpieczenie srebra.
Druga opcja to inwestycja w wirtualne srebro. Chodzi o handel kontraktami CFD, kontraktami futures czy funduszami ETF. W tym przypadku popularniejsza jest średnio lub krótkoterminowa strategia, a sam handel polega głównie na spekulacjach na temat tego, czy cena srebra wzrośnie, czy spadnie. Daje to szansę na szybki zysk, ale jednocześnie wiąże się z wysokim ryzykiem. Dotyczy ono zwłaszcza transakcji z dźwignią finansową dostępną dla kontraktów CFD. Również koszty transakcyjne (bid-ask spread, opłaty overnight i inne) nie są bez znaczenia w ogólnej rentowności takiej inwestycji.
Zalety inwestycji w srebro fizyczne
- Zakup srebrnych przedmiotów, monet czy sztabek jest prosty, choć warto zadbać o to, aby dokonać transakcji u certyfikowanego sprzedawcy. Na cenę wpływa zarówno waga towaru, próba, jak i renoma producenta. Artykuły kolekcjonerskie wyceniane są inaczej, wiele zależy tu od unikatowości konkretnej rzeczy.
- Zakup srebra w formie fizycznej może stanowić rodzaj zabezpieczenia przed kryzysami. Cena tego kruszcu jest relatywnie stabilna i może chronić przed inflacją i innymi zawirowaniami jako tzw. bezpieczna przystań w czasach kryzysu. Jednocześnie srebro jest tańsze niż złoto, przez co wymaga od inwestora niższego kapitału własnego.
Wady inwestycji w srebro fizyczne
- Można trafić na podróbki. Zdarza się to w przypadku sprzedawców, którzy nie posiadają certyfikatu, ale oferują wyjątkowo atrakcyjne ceny.
- Handel fizycznym srebrem jest w Polsce obwarowany podatkiem VAT 23%, co wpływa na cenę i zmniejsza opłacalność inwestycji w krótszym terminie.
- Przechowywanie sztabek czy monet wymaga odpowiedniego miejsca.
- Zakup monet kolekcjonerskich lub przedmiotów wymaga pewnej wiedzy – bez niej trudno oszacować ich realną wartość.
Zalety inwestycji w srebro wirtualne
- Handel za pomocą CFD lub ETF jest prosty technicznie. Jedyne czego potrzebujemy na start to rachunek u brokera oraz połączenie z internetem.
- W ten sposób można inwestować krótkoterminowo lub długoterminowo.
Wady inwestycji w srebro wirtualne
- Handel na rynku surowców ma charakter spekulacyjny, a wahania wartości bywają znaczne i gwałtowne, co może powodować istotne straty. Zasada więc jest taka sama jak w przypadku wszelkich innych ryzykownych inwestycji – nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić.
- Ryzyko inwestycyjne jest tu wyższe niż w przypadku zakupu sztabek czy monet – inwestor może stracić część lub całość włożonego kapitału. Jest to związane zarówno ze zmiennością, jak i z dźwignią finansową wykorzystywaną przy kontraktach CFD, która zwiększa zarówno potencjalny zysk, jak i straty.
- Handel wymaga wiedzy i doświadczenia, a także umiejętnego zarządzania ryzykiem, którego nie da się całkowicie wyeliminować.
Podsumowanie
Inwestycja w srebro może wiązać się z ryzykiem. Jego poziom zależy od sposobu lokowania kapitału. W przypadku sztabek czy monet jest ono relatywnie niższe, ale zysk możliwy jest dopiero w dłuższej perspektywie czasowej.
Handel kontraktami CFD na srebro potencjalnie może przynieść szybsze zyski, ale wiąże się z wyższym ryzykiem.
Aby uzyskać dostęp do rynku inwestycji CFD, należy założyć konto u jednego z brokerów, np. AvaTrade. Na inwestorów czeka tam wiele instrumentów finansowych, a także szereg narzędzi, które mogą usprawniać handel.