Badania kontrolne są bardzo ważne. 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma on przypominać o regularnych badaniach oraz skłonić do refleksji nad swoimi codziennymi wyborami i nawykami zdrowotnymi.

Badania kontrolne muszą być częściej

Choć Polacy coraz chętniej wykonują podstawowe badania kontrolne, to wciąż jedna piąta robi to jedynie raz na kilka lat – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Trzy czwarte Polaków korzysta ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie blisko połowa korzysta z pojedynczych wizyt prywatnych.

„Z badania wynika, że Polacy chcą dbać o swoją dobrą kondycję. Co drugi ankietowany deklaruje, że jest aktywny, a co piąty w trosce o dobre samopoczucie stara się wysypiać. To pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z pędu życia i otoczenia. To pozytywny trend, który zaczął rozwijać się w ostatnim czasie. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowe nawyki zmniejszają ryzyko poważnych chorób” – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Najbardziej boimy się nowotworów

W badaniu sprawdzono również, która z chorób cywilizacyjnych i związanych z nią konsekwencji wzbudza w Polakach największe obawy. Wedle wskazań ponad połowa ankietowanych w pierwszej kolejności boi się zachorowania na nowotwór. Z dużo większym dystansem podchodzą za to do chorób serca i układu krążenia oraz ich następstw. Lęk przed zawałem, udarem czy miażdżycą wskazuje zaledwie 14 proc. respondentów. Niewiele mniej, bo 10 proc. obawia się depresji i chorób psychicznych. Jedynie 4 proc. dorosłych Polaków myśli o ryzyku wystąpienia cukrzycy. Tymczasem według danych NFZ w Polsce na tę chorobę zapada około 2,8 mln osób, a co trzecia nie ma świadomości, że w ogóle na nią choruje.

Przeczytaj także:

„Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, musi zadziać się kilka rzeczy. Przede wszystkim warto na co dzień utrwalać prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia. Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że to, jak jemy, ile śpimy oraz jak radzimy sobie ze stresem, ma zdecydowany wpływ na odporność naszego organizmu, a w konsekwencji uchronienie się przed wystąpieniem wielu dolegliwości” – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

4.02 – Światowy Dzień Walki z Rakiem

O zdrowiu i zabezpieczeniu na wypadek wystąpienia choroby warto pomyśleć szczególnie w Światowym Dniu Walki z Rakiem. 4 lutego w warszawskiej Hali Koszyki powstanie specjalnie przygotowana strefa medyczna. Staną w niej gabinety, w których będzie można nieodpłatnie skorzystać z USG piersi, jąder i tarczycy oraz badań zmian skóry dermatoskopem. Będą dostępne także konsultacje dotyczące m.in. diety, rzucania palenia, zdrowia kości czy nauki samobadania piersi.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP