Budowa nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to największa inwestycja realizowana w Grupie TAURON. Jej zaawansowanie przekroczyło 50 proc. W Jaworznie trwają prace związane z budową podstawowych urządzeń wytwórczych, gospodarek pomocniczych oraz instalacji odpowiadających za ochronę środowiska. Wraz z podpisaniem dziś umów na wykonanie układu torowego i układu sieci wodno-kanalizacyjnych zakończono całość kontraktacji wykonawców bloku 910 MW.
Aktualnie dobiegają końca prace związane z budową komory paleniskowej kotła. Równolegle prowadzone są również prace montażowe głównych rurociągów łączących kocioł z turbiną. Trwa montaż turbozespołu – montowana jest część niskoprężna turbiny, jak również montaż wirnika generatora.
W ramach budowy urządzeń ochrony środowiska, powstaje instalacja odsiarczania spalin; na ukończeniu są prace związane z absorberem, montowany jest elektrofiltr wyłapujący pył powstały w wyniku spalania węgla. W marcu zakończona została budowa płaszcza chłodni kominowej.
– Systematycznie inwestujemy w nowe moce wytwórcze mając na uwadze długoterminowy rozwój Grupy TAURON i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w Polsce. Przy jej realizacji dbamy o odpowiednie modelowanie struktury finansowania, stąd zawarte z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie określające wstępne warunki zaangażowania w inwestycję kwoty 880 mln zł, które sfinalizujemy w najbliższym czasie – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Formuła realizacji inwestycji, poza kontraktem głównym, zakłada realizację dwunastu gospodarek pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Zdecydowana większość z nich jest już realizowana.
Umowy na dwie ostatnie zostały podpisane dzisiaj. Układ torowy wykona Torpol, a układ sieci wodno-kanalizacyjnych zrealizowany zostanie przez konsorcjum Miko – Tech i Eurovia. Całość kontraktacji gospodarek pomocniczych została zakończona.
Umowa na wykonanie układu torowego jest kluczowa dla realizacji całego projektu. Nowa linia kolejowa połączy blok 910 MW z TAURON Wydobycie, z którego będzie dostarczany węgiel.
W ciągu roku nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla. Na jej potrzeby będzie dostarczanych ponad 40 tys. węglarek węgla rocznie, każda o ładowności 60 ton.
Zapewnieniu dostaw w przyszłości do elektrowni służy budowa nowego szybu w należącym do TAURON Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Wydobycie węgla przy pomocy Szybu Grzegorz rozpocznie się w 2023 roku.
– Prace przy budowie bloku 910 MW są realizowane zgodnie z harmonogramem i budżetem inwestycji, który wynosi ponad 6 mld zł. Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych – wyjaśnia Jarosław Broda wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia do spraw zarządzania majątkiem i rozwoju.
Blok i kocioł przewidziany jest do pracy kondensacyjnej z maksymalnym czasem wykorzystania, ale jednocześnie z możliwością dużej elastyczności pracy zgodnie z wymaganiami operatora systemu.
Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno będzie znaczącą jednostką w systemie elektroenergetycznym kraju, która rocznie wytworzy około 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Blok jest budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV. Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto.