Czy wybór studiów MBA wpływa na zarobki? Studia za granicą to nie tylko ciekawe doświadczenie życiowe. To przede wszystkim inwestycja w przyszłość i stabilna pozycja na rynku pracy. Studia podyplomowe w innych krajach oraz kierunki MBA to wybór, na który decyduje się coraz więcej Polek i Polaków.
Studia Master of Business Administration to często przepustka do szybszego rozwoju kariery. Absolwent tego kierunku uzyskuje wszechstronne umiejętności, co jest niezbędne na dzisiejszym rynku pracy. Dużym atutem są również międzynarodowe kontakty oraz możliwość łatwego przebranżowienia po zakończeniu kształcenia. Programy MBA różnią się pomiędzy uczelniami. Istnieje jednak baza przedmiotów, które muszą znaleźć się w programie. Są to np. business law and ethics, economics, finance, human resources and organization design, marketing, operations and supply chain management, quantitative methods and statistics czy strategy.
Jakie wymagania należy spełnić, by dostać się na studia MBA?
Wymagania są mocno zróżnicowane. Studia MBA standardowo będą wymagały co najmniej dwóch lat doświadczenia zawodowego uzyskanego po ukończeniu studiów oraz wcześniejszej edukacji w dziedzinie biznesowej. Uniwersytety wzięły jednak pod uwagę duże zainteresowanie tym programem, dlatego coraz częściej odchodzi się od tak rygorystycznych warunków wstępnych.Łatwiej jest się jednak dostać na studia podyplomowe w obszarze Business, Management, Economics. Standardowo przyjmowane są na nie osoby z dyplomami ze studiów biznesowych i pokrewnych. Dużo jednak zależy od dziedziny, w której studenci chcą się specjalizować, np. na MSc Civil Engineering Project Management będą przyjmowane także osoby z dyplomem inżynierskim. MA Fashion Management może przyjmować osoby zarówno po biznesie, jak i studiach artystycznych. Rzadko wymaga się również wcześniejszego stażu pracy.
Na co decydują się Polacy?
Szeroki wybór studiów podyplomowych za granicą pozwala rozwinąć kwalifikacje w praktycznie każdej dziedzinie. Uniwersytety proponują zróżnicowane programy: od kierunków związanych z naukami humanistycznymi i prawem, przez kierunki artystyczne i design, po te związane z biznesem, zarządzaniem i finansami. Według analizy, w latach 2020-2021 największą popularnością cieszyły się kierunki biznesowe, ekonomiczne i związane z zarządzaniem. Na drugim miejscu plasują się studia z zakresu Biosciences oraz ochrony zdrowia.
Jeśli chodzi o MBA, Polacy najchętniej wybierają studia w Stanach Zjednoczonych oraz, pomimo brexitu, w Wielkiej Brytanii. Część aplikantów zainteresowana jest także studiami we Francji, Szwecji, Włoszech czy Hiszpanii.
Studia w internecie
Pandemia zdecydowanie przyspieszyła zmiany zachodzące w sektorze edukacji. Coraz więcej uniwersytetów oferuje kursy online. W ciągu ostatnich lat odnotowano ogromny wzrost liczby dostępnych studiów MBA online. Wśród uniwersytetów, które proponują taką możliwość, znajdują się również te uznawane za prestiżowe, między innymi: University of Birmingham, Barcelona Executive Business School, Arden University, Carnegie Mellon University, Durham University, Warwick Business School, University of North Carolina, University of Massachusetts, Politecnico di Milano School of Management, IE Business School, UCL czy University of Indiana.
Wybór studiów MBA gwarantuje wyższe zarobki?
Studia MBA zwykle wiążą się z wysokimi zarobkami. Umiejętności nabyte w trakcie studiów umożliwiają szybszy awans na kluczowe stanowiska menedżerskie. Potwierdzają to wyniki analizy Wall Street Journal, według której studia MBA są jednymi z najbardziej opłacalnych w edukacji formalnej. Absolwenci aż 98 proc. uniwersytetów z programem MBA, już dwa lata po zakończeniu studiów, zarobili więcej niż wynosi ich pożyczka studencka. Dla porównania – tylko 6 proc. absolwentów szkół prawniczych uzyskało podobny wynik.
Źródło: Elab