Produkcja przemysłowa w styczniu 2021 r. Przemysł ósmy miesiąc z rzędu na plusie. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 5,7% r/r oraz o 1,7% m/m.
W lutym przy braku w różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu przypuszczalnie wyniesie ok. 4%
Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w stosunku do stycznia 2020 r. odnotowano w 15. (spośród 34) działach przemysłu. Przede wszystkim w produkcji urządzeń elektrycznych (o 31,3%), w gospodarce odpadami – odzysku surowców (12,5%). Ponadto w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 8,6%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 5,9%). Wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 4,9%). Ponadto w produkcji metali (o 4,6%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 4,3%).
Z kolei spadek produkcji nastąpił w tym czasie w 19 działach przemysłu. Największy zanotowano w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 20,4%), napojów (o 11,3%), wyrobów farmaceutycznych (o 6,1%). Ponadto pozostałego sprzętu transportowego (o 5,7%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 3,5%).
Komentarz wiceministra Roberta Tomank
Przeczytaj także: To dopiero początek podwyżek opłat za mieszkanie
To dopiero początek podwyżek opłat za mieszkanie. 7,4% – o tyle w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły koszty utrzymania mieszkania – wynika z najnowszej publikacji GUS na temat inflacji. Dobra i usługi związane z posiadaniem „czterech kątów” (np. ogrzewanie, energia elektryczna, rachunki za wodę czy wywóz śmieci) są obecnie najszybciej drożejącą kategorią składającą się na wzrost kosztów życia.
Wolniej rosły ceny w sklepach spożywczych, hotelach i restauracjach czy w aptekach i placówkach ochrony zdrowia. Ponadto łączna listopadowa inflacja, a więc średnia zmiana cen wszystkich dóbr i usług kupowanych przez Polaków, sugerowała średni wzrost cen na poziomie 3% – tak wynika z najnowszego podsumowania przygotowanego przez GUS.
Utrzymanie domu zdrożało przeciętnie o 56 złotych
Porzućmy jednak na chwilę procenty i zastanówmy się ile przeciętna rodzina wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu. W listopadzie na ten cel trzyosobowa familia wydała 968 zł – wynika z szacunków HRE Investments. To o 56 złotych więcej niż rok temu. Przy tym ważna uwaga – kwota ta nie uwzględnia rat kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach.