Jeśli jesteś zmęczony wiecznym zaczynaniem i chcesz nauczyć się jak kończyć rozpoczęte projekty – to masz dwa wyjścia: możesz dalej starać się bardziej, może kiedyś ci się uda lub przeczytać tę książkę i zmienić swoje podejście.
Jeśli jednak liczysz na łatwe podpowiedzi, proste sugestie to będziesz zawiedziony. Niektóre opisane w książce strategie wydają się zbyt głupie lub po prostu nielogiczne. Kto by pomyślał, że zwiększanie frajdy, eliminowanie własnych tajnych zasad czy celowe wykreślanie niektórych aspektów naprawdę działa. Ale dane naukowe nie kłamią. Badania dowodzą, że aż 92% wszelkich postanowień noworocznych kończy się niepowodzeniem. Wiele projektów prowadzonych jest na krawędzi realizacji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ najtrudniejszą przeszkodą na drodze do osiągania wyznaczonych celów nie jest lenistwo czy brak staranności – ale jest nią perfekcjonizm. Jesteśmy swoimi najostrzejszymi krytykami. Kiedy wydaje nam się, że nie zrobimy czegoś porządnie, wolimy w ogóle tego nie robić. Właśnie dlatego rezygnujemy – gdy odchodzimy od ideału.
Jon Acuff brawurowo opisuje niewłaściwe demony, które zagrażają naszym planom i proponuje szereg banalnych wydałoby się rozwiązań. Przytnij cel o połowę albo wyznacz sobie wreszcie atrakcyjny cel i baw się dobrze.
„Ciężka praca nad czymś, co nas nie obchodzi, to stres. Ciężka praca nad czymś, co uwielbiamy, to pasja.” – tak jak radzi Simon Sinek, pamiętaj, aby coś osiągnąć, musisz się dobrze bawić.
W książce więcej jest bardzo bezpośrednich i prostych rad: „wyjdź z kryjówki i nie zwracaj uwagi na szlachetne przeszkody” – gdzie kryjówka to aktywność, którą podejmujesz, zamiast skupiać się na celu, a szlachetna przeszkoda to pozornie istotne uzasadnienie dla niepodejmowania pracy nad projektem. Oba te zjawiska skutecznie utrudniają doprowadzenie projektu do końca.
O tym jak pozbyć się tajnych zasad i wykorzystywać dane, by się … cieszyć autor pisze w zabawny sposób, przytaczając masę anegdot i przykładów, nie tylko z własnego życia. Książka nie jest gotową receptą na uniwersalne problemy z dotrzymaniem zobowiązań i podjętych postanowień, ale kończy się optymistycznym rozdziałem, o tym, że kryzysu nie da się przewidzieć, ale zawsze można zadzwonić do przyjaciela.
Książka „Zrobione! Naucz się kończyć to, co zacząłeś” Jona Acuffa do kupienia na stronie MTbiznes.pl.