Czynniki sprzyjające osiągnięciu sukcesu w biznesie high-tech mogą zaistnieć w wielu miejscach na ziemi, jednak w niektórych krajach i miastach znajduje się większa niż gdzie indziej liczba firm technologicznych, które odniosły znaczący sukces. Według nowego badania przeprowadzonego przez firmę inwestycyjną Atomico, którą zarządza współzałożyciel Skype’a Niklas Zennström, Sztokholm jest jednym z takich miejsc.

W badaniu wykorzystano dane z różnych źródeł oraz informacje własne firmy Atomico i po raz pierwszy przeanalizowano globalne rozmieszczenie firm internetowych i programistycznych założonych w ostatnim dziesięcioleciu, których wycena osiągnęła miliard dolarów.

Wycena jako wskaźnik istotnie uproszczony nie jest zbyt wszechstronnym czynnikiem, jednak trzeba przyznać, że poziom miliarda dolarów jest powszechnie przyjmowany jako oznaka naprawdę fenomenalnego sukcesu“, pisze Zennström w swojej analizie.

W kategoriach bezwzględnych najbardziej znaczącym ośrodkiem technologicznymi jest Dolina Krzemowa, gdzie siedzibę mają 53 spółki. Jednak 61% spośród 138 firm, które osiągnęły poziom miliarda dolarów, zostało stworzonych poza doliną i ma siedzibę w innych miastach.

Pozostałe ośrodki z czołowej piątki to: Pekin(17), Nowy Jork (7), Sztokholm (5) i Los Angeles (4).

Jednak w ujęciu per capita Sztokholm jest drugim ośrodkiem technologicznym na świecie pod względem wartości firm – wartość firm na milion mieszkańców wynosi 6,3 miliarda dolarów w porównaniu z 6,9 miliarda dolarów w przypadku Doliny Krzemowej.

Pięć firm o wartości przekraczającej miliard dolarów, które mają siedzibę w Sztokholmie, to: King, Skype, Klarna, Mojan i Spotify – każda z nich jest marką znaną na całym świecie.

Wyniki badań pokazują, że w ujęciu porównawczym krajów, Szwecja zajmuje trzecie miejsce pod względem firm wartych miliard dolarów i plasuje się za USA i Chinami.

Zennström napisał w opinii opublikowanej przez dziennik „Svenska Dagbladet”,  że Szwecja ma wszelkie powody, aby odczuwać dumę z tych wyników, a w szczególności dotyczy to przedsiębiorców, którzy się do tego przyczynili.

Osobiście wynik ten niezmiernie mnie cieszy i jestem z niego bardzo dumny“, powiedział, dodając, że Sztokholm ma potencjał, aby stać się kultowym miejscem nawet dla kolejnego pokolenia przedsiębiorców z branży IT, którzy będą budować międzynarodowe firmy.

Pozostałe wnioski przeprowadzonego badania:

  • Średni czas wymagany do osiągnięcia poziomu wartości powyżej 1 mld dolarów to sześć lat od założenia firmy.
  • Branże, w których jest najwięcej firm wartych miliard dolarów, to: oprogramowanie użytkowe dla firm (23), e-handel (21), komunikacja społeczna (18), gry (13).
  • Ochrona zdrowia (2 firmy) i edukacja (1 firma) to dwie branże, które są w sposób oczywisty najbardziej niedoreprezentowane pod względem liczby firm o wartości miliarda dolarów założonych po 2003 roku.
  • 48% firm o wycenie przekraczającej miliard dolarów skorzystało z transakcji zwiększającej płynność: 43 w ramach pierwszej oferty publicznej, a 23 w ramach fuzji lub przejęcia.
  • Wycenę przekraczającą miliard dolarów osiągnęły firmy z 15 różnych krajów. Najwięcej jest ich w USA, Chinach i Szwecji.

Atomico inwestuje w szybko rozwijające się firmy technologiczne na całym świecie i udziela im wsparcia w osiągnięciu statusu globalnego lidera.

 

źródło: SPCC/swedishwire.com
zdjęcie: Ola Ericson/Imagebank  Sweden