Końcówka roku sprzyja podsumowaniom i refleksji w różnych obszarach, w tym satysfakcji z życia zawodowego. Efektem może być postanowienie zmiany pracy. Wśród ważnych czynników wpływających na decyzję, coraz częściej wymienia się nie tylko warunki zatrudnienia, a m. in. wartości reprezentowane przez firmę. Dodatkowo mierzymy się jako społeczeństwo z brakiem cyfrowej równowagi – osoby pracujące przed ekranami także przed nimi się relaksują. Sfera prywatna przenika się z zawodową. Czy to wyzwanie także dla pracodawców?
Chcesz dowiedzieć się więcej o równowadze cyfrowej? KLIKNIJ I POBIERZ
Najważniejsze dane:
- 38% pracowniczek i pracowników IT przy wyborze pracodawcy sprawdza charakter jego działalności, zwracając uwagę na wartości i misję firmy.
- 47% badanych uważa, że stosunek firm do ekologii cyfrowej będzie w przyszłości wpływać na chęć do pracy dla danej firmy.
- 55% badanych specjalistek i specjalistów IT chętniej aplikuje do firm, które ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Nie tylko pracą żyje Polak – zależy nam na równowadze
Wybór pracodawcy jest ważną decyzją mającą wpływ nie tylko na zasobność portfela, ale też rezonującą na inne obszary życia pracowników. Wciąż na szczycie oczekiwań pracowników są warunki zatrudnienia (w tym oczywiście finanse), ale rynkowe badania pokazują, że coraz częściej w pracy zwraca się uwagę na inne kwestie. Jakie? Np. możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym, co bezpośrednio wpływa na zdrowie mentalne. W badaniu serwisu rekrutacyjnego dla branży IT, theprotocol.it „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” blisko połowa badanych specjalistów IT nie wylogowuje się od technologii po zakończeniu godzin pracy. Respondenci z tej grupy przyznają, że komputer i smartfon to dla nich główne narzędzie, za pośrednictwem którego relaksują się także w czasie wolnym – choćby przez granie, śledzenie mediów społecznościowych czy korzystanie ze streamingów.
Co ciekawe większość pracujących Polaków, bo 63% deklaruje (badanie Pracuj.pl), że potrafi utrzymać balans pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem prywatnym i regeneracją. Jednocześnie jednak ponad 7 na 10 pracowników widzi w tym ważną rolę pracodawców, którzy powinni wspierać swoje zespoły w utrzymaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. W praktyce takie wsparcie odczuwa tylko około 4 na 10 pracowników, co potwierdza jak duże są rezerwy polskich pracodawców w tym zakresie. Zagospodarowanie tego obszaru mającego wpływ na kondycję psychiczną pracowników, może stać się ważnym argumentem w rekrutacjach, pozwalającym przyciągać wartościowe talenty.
Dodatkowo coraz częściej zwracamy uwagę na stosunkowo świeże, ale bardzo istotne zjawisko, tzw. równowagę cyfrową, czyli relację między spędzaniem czasu online, używając technologii, do bycia „poza zasięgiem”.
– Wyniki badania theprotocol.it zwracają uwagę na problem cyfrowej równowagi. Tylko 1 na 9 Polaków przyznaje, że udaje im się ją utrzymać. U młodych dorosłych (18–24 lata), zaczynających pracę, sytuacja wygląda jeszcze gorzej – tylko 1 na 16 uważa, że nie ma z tym problemu. W branży IT prawie połowa specjalistów po pracy wciąż „zostaje online”, np. sprawdzając maile. Pracodawcy mają tu ogromne pole do działania, a większa dbałość o cyfrowy balans może nie tylko poprawić samopoczucie pracowników, ale też pomóc przyciągnąć najlepsze talenty – podkreśla Paweł Moszyński, ekspert ds. rozwiązań technologii HR, Pracuj.pl i theprotocol.it.
Waga wartości (w tym eko) będzie coraz większa w IT
Obok edukacji dotyczącej równowagi cyfrowej i tzw. wellbeingu, coraz ważniejszą rolę w procesie rekrutacji odgrywać będzie dopasowanie kandydatów pod względem reprezentowanych wartości.
Już 4 na 10 osób związanych z branżą IT przy wyborze pracodawcy zwraca uwagę na wartości i misję firmy, do której aplikuje i sprawdza charakter jej działalności. To ważny wniosek dla rekruterów pod kątem poszukiwania pracowników w 2025 r.
W deklaracjach chęci współpracy z wybranymi firmami, a co dalej za tym idzie, w procesie rekrutacji zauważalny jest trend związany wartościami ekologicznymi. Obecnie dla 45% badanych osób związanych z branżą IT ważne jest, czy rozwiązania technologiczne, przy których pracują, mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo niemal połowa badanych uważa, że stosunek firm do ekologii cyfrowej będzie w przyszłości wpływać na chęć do pracy dla danej firmy. Jeszcze więcej (55%) badanych specjalistek i specjalistów IT chętniej aplikuje do firm, które ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
– Biznes funkcjonuje już dziś w takiej rzeczywistości, w której organizacje muszą brać pod uwagę wartości istotne z perspektywy obecnych, jak i przyszłych pracowników. Dziś eksperci wdrażający w organizacjach nowe rozwiązania technologiczne są odpowiedzialni nie tylko za wprowadzanie innowacji, ale także za zapewnienie, że te innowacje są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Klienci, inwestorzy, ale też pracownicy coraz częściej oczekują, że firmy będą transparentne w kwestii swojego wpływu na środowisko i podejmą kroki w kierunku jego minimalizacji. Zmiany w innowacyjnych firmach będą zatem obejmować większą integrację działań ekologicznych z celami biznesowymi, co może przełożyć się na efekty rekrutacji – mówi Paweł Moszyński, ekspert ds. rozwiązań technologii HR, Pracuj.pl i theprotocol.it.
Pamiętajmy, że postawa pracodawcy i odpowiadanie na potrzeby pracowników ma i będzie mieć decydujący wpływ na rekrutacje w 2025. Specjalistki i specjaliści IT, co również wynika z badań theprotocol.it, za czynniki zachęcające do starania się o pracę uznają także posiadanie długofalowej strategii wpływu (po 55% odpowiedzi), czy przeciwdziałanie uzależnieniom młodych od technologii (54%). Warto zwrócić też uwagę, że statystyki te nabierają jeszcze większego znaczenia, gdyż młode pokolenie wkraczające na rynek pracy jest bardziej bezkompromisowe.
O badaniu
Raport „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie the:protocol w styczniu 2024 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza online) na grupie 774 pracujących Polaków w wieku 18-65 lat posiadających pracę. W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowniczek i pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.a Łaba – Instytut Ochrony Środowiska– Państwowy Instytut Badawczy