Z miesiąca na miesiąc mocno rośnie liczba zarejestrowanych działalności gospodarczych. Na koniec lipca było ich ponad 2 977 tys., a więc o ponad 6 tys. więcej niż na koniec czerwca – wynika z danych z rejestru REGON. Utrzymuje się także niska skłonność przedsiębiorców do zamykania własnych firm.
Nowy miesiąc, nowy rekord – tak ostatnio wygląda sytuacja pod względem liczby mikrofirm według rejestru REGON. W czerwcu br. liczba jednoosobowych działalności gospodarczych okazała się rekordowo wysoka. Ówczesne dane mówiły o 2 971 290 jednoosobowych firmach. Ale ten rekord przetrwał zaledwie miesiąc, bo dane z lipca są lepsze. Wg REGON-u, na koniec lipca mieliśmy 2 977 621 jednoosobowych działalności gospodarczych.
Źródło: rejestr REGON
Liczba nowych rejestracji się stabilizuje
Pod względem liczby nowo otwartych mikrofirm lipiec nie wyróżnił się jakoś specjalnie. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano nieco ponad 25 tys. firm. To wynik bardzo zbliżony do osiągniętych w czerwcu i w maju tego roku, a także niewiele mniejszy niż w lipcu 2014 r. Jak widać, obecnie można z powodzeniem mówić o wyraźnej stabilizacji pod względem rejestracji.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy 12-miesieczną średnią liczby nowych rejestracji. Na koniec lipca ten wskaźnik wyniósł 23 735 i był niższy niż w czerwcu. Faktycznie jest to najniższy poziom od października 2013 r., kiedy średnia 12-miesięczna była rekordowo wysoka.
Źródło: wyliczenia własne na podst. rejestru REGON
Spadająca wartość średniej pokazuje, że mamy do czynienia z uspokojeniem sytuacji po zawirowaniach z roku 2013, kiedy liczba nowo zakładanych firm mocno wzrosła. Ówczesny wzrost był jednak spowodowany pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej i koniecznością szukania oszczędności wśród firm z jednej strony oraz brakiem możliwości znalezienia zatrudnienia przez szukających pracy – z drugiej. Obecna poprawa sytuacji gospodarczej i wzrost zatrudnienia powoduje, że osoby niezainteresowane prowadzeniem własnej firmy nie muszą otwierać działalności, bo mogą znaleźć pracę najemną.
Ubywa skłonnych do zamykania mikrofirm
Ale poprawa sytuacji gospodarczej ma jeszcze jeden efekt – firmy, które już istnieją, radzą sobie lepiej niż w poprzednich latach, więc prowadzący je przedsiębiorcy są mniej chętni do ich zamykania. W lipcu zostało zamkniętych 18 740 mikrofirm. To o niespełna 2 tys. więcej niż w czerwcu, jednakże o prawie 10 tys. mniej niż w lipcu 2014 r.
Dodatkowo w ubiegłym roku oraz na początku roku 2015 był widoczny efekt „końca kwartału”. Mianowicie w miesiącu następującym po miesiącu kończącym kwartał widać było wyraźne wzrosty liczby zamykanych firm. Tak było jeszcze w styczniu 2015 r., jednak kolejny miesiącem z mocnym wzrostem był marzec (a nie kwiecień). Za to ani w czerwcu, ani w lipcu nie można mówić o wzroście liczby zamknięć.
Źródło: rejestr REGON
I to właśnie stosunkowo niska skłonność do zamykania działających mikrofirm powoduje, że mamy do czynienia z tak szybkim wzrostem liczby jednoosobowych działalności gospodarczych, zarejestrowanych w rejestrze REGON. W efekcie tylko w dwóch na siedem miesięcy 2015 r. liczba zamknięć była większa od liczby nowych rejestracji. Jeśli ta tendencja się utrzyma – a stosunkowo dobry stan polskiej gospodarki – daje na to nadzieję, to wkrótce liczba zarejestrowanych mikrofirm może zbliżyć się do poziomu 3 mln.