Poznań przyciąga nowych inwestorów – jak wynika z raportu „Business Environment Assessment Study”, aż 16 proc. z nich chciałoby ulokować tu swój kapitał. Biorąc pod uwagę wszystkie badane czynniki, stolica Wielkopolski uzyskała ocenę 6.9 pkt. w 10-stopniowej skali.
– Inwestorów coraz poważniej rozpatrują kandydaturę miasta przy lokowaniu nowego biznesu. W kontekście sektora SSC/BPO oraz IT na korzyść działa brak przesycenia dużymi inwestycjami i relatywnie wyższa dostępność pracowników, niż w wielu podobnie rozwiniętych ośrodkach. Również w obszarze przemysłowym ogłoszono niedawno miliardowe inwestycje, które będą niosły za sobą pozytywne zmiany i niewątpliwie przyciągną kolejnych inwestorów. W niedalekiej przyszłości atrakcyjność biznesowa Poznania może jedynie wzrosnąć – Dominik Pekról, Branch Manager Antal Engineering & Operations w Poznaniu.
Studenci ciągną do Poznania, inwestorzy za nimi
Jak wynika z danych GUS, w Wielkopolsce uczy się ponad 130 tys. studentów. W porównaniu do Trójmiasta, Łodzi
i Wrocławia – stolica Wielkopolski zdecydowanie przoduje pod względem kształcenia przyszłych pracowników. Najwięcej jest lingwistów (ponad 15 tys.), finansistów (niemal 15 tys.) oraz studentów IT (ponad 6 tys.).
Autostradą do Warszawy, Trójmiasta i Berlina
Poznań jest oceniany jako silna metropolia z dobrze rozwiniętym systemem transportowym – infrastruktura otrzymała 7.1 pkt. na 10 pkt. możliwych. Porównując stolicę Wielkopolski do Wrocławia i Łodzi, badanych w ramach tego samego projektu, Poznań odznacza się na ich tle, jako miasto o większym potencjale transportowym. Nie ulega wątpliwości, że to infrastruktura jest jednym z głównych czynników przyciągających lub ograniczających napływ kapitału z zewnątrz. Atrakcyjne położenie Poznania, już teraz jest wykorzystane m.in. przez międzynarodowe firmy logistyczne. Rozbudowany system transportu wpływa bezpośrednio na rozwój biznesu oraz sprzyja relokacji.