W kontekście rozrostu deweloperskiej oferty, najczęściej mówi się o większej liczbie dostępnych mieszkań. Warto sprawdzić, jak zmieniła się liczba inwestycji.

Rok 2024 na największych rynkach mieszkaniowych upływał pod znakiem rozbudowy oferty deweloperskiej. Do takiego wniosku prowadzą między innymi informacje publikowane przez portal RynekPierwotny.pl. W kontekście powiększenia oferty deweloperów, najczęściej mówi się po prostu o zmianie liczby dostępnych nowych mieszkań. W ramach uzupełnienia, można również spojrzeć na informacje, które dotyczą liczby aktywnych inwestycji deweloperskich, czyli projektów z wciąż dostępnymi mieszkaniami. Na początek warto jednak zaprezentować częściej publikowane statystyki.

Przypomnijmy jeszcze raz liczbę dostępnych lokali

Wiele osób mogło jeszcze nie widzieć danych, które podsumowują zmiany liczby dostępnych mieszkań deweloperskich w 2024 roku. Warto zatem przypomnieć, że na dziesięciu wiodących rynkach pomiędzy grudniem 2023 roku oraz grudniem 2024 roku, liczba dostępnych nowych lokali mieszkalnych (bez ofert dot. domów) zmieniła się następująco:

  • Bydgoszcz – spadek o 12%
  • Kraków – wzrost o 96%
  • Lublin – wzrost o 16%
  • Łódź – wzrost o 22%
  • miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (aglomeracja katowicka) – wzrost o 45%
  • Poznań – wzrost o 56%
  • Szczecin – wzrost o 83%
  • Trójmiasto – wzrost o 46%
  • Warszawa – wzrost o 68%
  • Wrocław – wzrost o 88%

Jeżeli rozszerzymy analizę poza siedem największych rynków (patrz poniższy wykres), to można dostrzec między innymi wyjątkową sytuację z Bydgoszczy, gdzie liczba nowych dostępnych mieszkań jednak spadła przez rok. Widzimy również większe niż w przypadku siedmiu głównych lokalizacji zróżnicowanie skali rocznych wzrostów podaży.

Kraków wyróżnił się wzrostem liczby projektów

Teraz warto przejść do analizy danych, które mówią o liczbie aktywnych projektów deweloperskich z dziesięciu wiodących rynków. Poniższa tabela potwierdza, że liczba projektów z mieszkaniami dostępnymi na sprzedaż przez rok wzrosła we wszystkich analizowanych miastach. Nawet na terenie Bydgoszczy, gdzie równocześnie liczba dostępnych nowych lokali mieszkalnych przez rok (grudzień 2023 r. – grudzień 2024 r.) skurczyła się o 12%. Raczej nie zaskakuje fakt, że Bydgoszcz była badanym miastem z najmniejszą zmianą liczby aktywnych projektów – zarówno w ujęciu liczbowym, jak i procentowym.

Na drugim biegunie znajdziemy Kraków jako miasto, które w 2024 r. cechowało się najbardziej widocznym wzrostem liczby inwestycji deweloperskich z mieszkaniami na sprzedaż. Liczba takich krakowskich projektów przez rok, czyli od grudnia 2023 r. do grudnia 2024 r. zwiększyła się aż o 42%. Innymi słowy, na terenie Krakowa w grudniu 2024 r. było aż o 60 aktywnych inwestycji deweloperskich więcej niż rok wcześniej. Większym wzrostem w ujęciu liczbowym (+80 inwestycji) cechował się tylko warszawski rynek nowych mieszkań, co zresztą nie powinno nas wcale dziwić. Procentowy wzrost liczby inwestycji deweloperskich ze stolicy wyniósł natomiast +32% przez rok.   

Nie tylko liczba projektów odróżnia od siebie miasta

Tytułem podsumowania, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawą statystykę. Ostatnia kolumna poniższej tabeli informuje, jaka była w grudniu 2024 roku liczba mieszkań przypadających na jedną aktywną inwestycję deweloperską. Pod względem takiej statystyki, poszczególne rynki także mocno się różnią. Wystarczy porównać Bydgoszcz (33 lokale mieszkalne na jeden aktywny projekt deweloperów) oraz Szczecin (67 mieszkań w przeliczeniu na inwestycję). Jak widać, szczeciński rynek pierwotny cechuje się niewielką liczbą projektów, ale są to raczej inwestycje deweloperskie o dużej skali.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl