W niektórych branżach częste wyjazdy służbowe to codzienność, związana z nocowaniem w kilku różnych miastach. Hotelowe wnętrza nie zawsze nam odpowiadają, szczególnie jeśli nie mamy budżetu na pokoje z pełnym wyposażeniem, spełniającym wszystkie nasze wymagania. Większą różnorodność zapewniają mieszkania lub apartamenty do wynajęcia, które odpowiadają biznesowym standardom, a które można nająć krótkookresowo.
Osoby, które bardzo często przebywają na wyjazdach służbowych, dobrze znają temat hoteli i ich powtarzających się przestrzeni. Za każdym razem otrzymujemy pokój urządzony w neutralny sposób, tak aby każdemu z gości przypadł do gustu. Kiedy zaczynamy mieć dość monotonii, możemy temu zaradzić wybierając mieszkanie na zasadach wynajmu krótkoterminowego. Takie rozwiązanie jest stosunkowo proste dzięki dedykowanym platformom internetowym, które pozwolą znaleźć interesujące nas miejsce w dogodnej lokalizacji. Na dodatek, cena takiego rozwiązania może okazać się bardzo konkurencyjna w porównaniu z hotelowym pokojem, chociaż nocleg w takim miejscu jest o wiele bardziej komfortowy. Pobyt w mieszkaniu wiąże się z dużą niezależnością. Bez względu na porę dnia możemy przygotować sobie kawę lub wedle uznania przyrządzić posiłek nawet w późnych wieczornych godzinach, co nie zawsze jest możliwe w hotelowej przestrzeni. Niekiedy wygoda wynika z samej powierzchni, gdy mamy do dyspozycji całe mieszkanie, a nie tylko jeden pokoik. Dzięki takiemu wynajmowi możemy poczuć się jak lokalni mieszkańcy i nawet podczas krótkiej wizyty poznać życie w innym mieście.
Korzyści dla korporacji
Oprócz najmu krótkookresowego, firmy decydują się również na średnio i długookresowy wynajem korporacyjny, jeśli wiedzą, że pracownicy stale mają wyjazdy do tego samego miasta, np. gdy druga filia firmy się tam znajduje. Wtedy taka forma może się okazać bardzo korzystna dla korporacji, które może próbować negocjować lepsze warunki finansowe. Jednocześnie, nie chcąc brać na siebie większej ilości obowiązków, które powstają przy najmie na dłuższy okres, firmy decydują się na taką formę wynajmu jak serviced apartments, gdzie w ramach kwoty za wynajem mają pełną obsługę złotej rączki, sprzątania oraz innych dodatkowych rozwiązań. Jest to usługa przeznaczona głównie dla sektora biznesowego, jednak niektóre podmioty zarządzające wynajmem proponują to rozwiązanie również klientom indywidualnym.
Rynek podróży służbowych
Jednak najważniejszą korzyścią jest cena. Firmy starają się z roku na rok minimalizować wydatki, również te związane z podróżami służbowymi, co nie zmienia faktu, że wydatki na wyjazdy służbowe stale rosną. Najczęściej w podróż swoich pracowników wysyłają średnie firmy – aż 92% według badania Diners Club Polska. 90% firm mówi z kolei, że ich wyjazdy trwają od jednego do dwóch dni.
Korzyści dla właściciela mieszkania
Wynajem krótkoterminowy nie obarcza dodatkowymi obowiązkami również właściciela mieszkania. Podpisując umowę z firmą taką jak Homeprime, zajmującą się kompleksowym zarządzaniem wynajmem mieszkań, ma on zapewnione sprzątanie po każdym gościu i pomoc fachowca w razie awarii. Ważne jest również wsparcie grupy ekspertów, w tym analityków, którzy dokładają wszelkich starań, aby kalendarz wynajmu był w jak największym stopniu zapełniony oraz żeby cena wynajmu zawsze odpowiadała rynkowym standardom. Nie trzeba więc przeznaczać dodatkowych środków ani czasu na promocję naszego mieszkania. W cenie w niektórych przypadkach mamy również profesjonalną sesję fotograficzną, która przedstawi wnętrze z jak najlepszej strony, podkreślając jego największe atuty.
Wynajem krótkoterminowy jest jednocześnie rozwiązaniem, które pozwala zminimalizować koszty związane z wyjazdami służbowymi i wygenerować większy zysk dla właściciela mieszkania. Dzięki dodatkowym usługom żadna ze stron nie musi brać na siebie dodatkowych obowiązków, co ma znaczny wpływ na popularyzację tej formy najmu w ostatnich latach.
Krystian Kowalik, partner zarządzający Homeprime