Poszukiwanie pracy za granicą nie jest łatwym zadaniem. Nawet po znalezieniu interesującej oferty, jeszcze przed aplikowaniem, dobrze dowiedzieć się jak najwięcej na temat warunków zatrudnienia i lokalnego rynku pracy. Warto także poznać sposoby, które mogą zwiększyć szansę na zdobycie pracy.
Szukanie nowego miejsca zatrudnienia to duże wyzwanie, zwłaszcza dla kandydatów, którzy chcą pracować za granicą. Nie wszystkie informacje o wakatach trafiają do publicznego obiegu, ponieważ pracodawcy często wykorzystują niestandardowe kanały dotarcia do kandydatów. Żeby poszukiwania przyniosły zamierzone efekty, należy uwzględnić ten fakt w swoim planie. Podjęcie proaktywnych działań może zwiększyć szanse kandydata na realizację postawionego celu. Oto kwestie, o których, zdaniem eksperta CPC Consulting, warto pamiętać w czasie poszukiwania pracy za granicą.
Regularnie przeglądaj oferty pracy i wysyłaj CV
Każdego dnia w internetowych serwisach ogłoszeniowych można znaleźć interesujące oferty pracy za granicą. Portale umożliwiają łatwą i szybką selekcję ofert m.in. pod kątem lokalizacji, branży, poziomu stanowiska, znajomości języków obcych i programów. Warto przeglądać specjalistyczne portale ogłoszeniowe np. infopraca.pl, pracuj.pl oraz strony agencji zatrudnienia np. CPC Consulting. Pojawiają się tam najbardziej aktualne oferty i informacje o prowadzonych projektach rekrutacyjnych. Dostęp do ogłoszeń dotyczących pracy za granicą ma nieograniczona liczba kandydatów, więc jeżeli pojawi się interesująca oferta, trzeba szybko na nią odpowiedzieć. Najlepiej, aby kandydat wysłał swoją aplikację wtedy, gdy na wymagania w ogłoszeniu odpowiada przynajmniej w 80%. Im szybciej dopasuje CV do ogłoszenia i prześle je pracodawcy, tym większe ma szanse na udział w procesie rekrutacji.
Wybierz kraj emigracji zarobkowej
Decydując się na podjęcie pracy za granicą warto zorientować się jakie możliwości niesie za sobą wyjazd do poszczególnych krajów. Informacje o warunkach pracy, płacy minimalnej, przysługującym urlopie, a także obowiązkach, które powinien spełnić obcokrajowiec podejmujący pracę w danym kraju to tylko niektóre z tych wartych poznania. CPC Consulting najczęściej deleguje pracowników do Niemiec i Austrii.
Niemcy są krajem, który oferuje wiele możliwości zawodowych. Na znalezienie ciekawej pracy mogą liczyć zarówno specjaliści znający język niemiecki, jak i osoby bez doświadczenia i bez znajomości języka. Szczególnie poszukiwani są pracownicy fizyczni do prostych prac produkcyjnych czy magazynowych. Zapotrzebowanie na rynku dotyczy również fachowców m.in. spawaczy, ślusarzy, mechaników, lakierników, stolarzy czy brukarzy. Minimalna stawka godzinowa za pracę w Niemczech wynosi 8,91 Euro brutto. Liczba dni urlopu jest uzależniona od firmy, w której pracuje oddelegowany pracownik oraz lokalizacji, jednak zwykle nie wynosi mniej niż 24 dni w roku. Osoba, która pracuje w Niemczech ma możliwość ubiegania się o dodatki socjalne. Na przykład rodzice mogą otrzymać „Kindergeld”, czyli świadczenie na dzieci.
Austriacki rynek pracy potrzebuje pracowników produkcyjnych, a także specjalistów z branży technicznej, którzy znają język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Szczególnie poszukiwani są pracownicy budowlani, specjaliści od robót ziemnych, operatorzy maszyn, stolarze z doświadczeniem. Obecnie, minimalna stawka godzinowa obowiązująca w Austrii wynosi 8,49 Euro brutto. Stawki dla pracowników wykonujących pracę na poszczególnych stanowiskach oparte są o układy zbiorowe obowiązujące dla danej branży. Układy zbiorowe to porozumienia, które zawierane są zwykle raz do roku przez branżowe związki zawodowe z pracodawcami danej branży. Pracownik ma prawo wglądu do układu zbiorowego, który obowiązuje w danej firmie. Liczba dni płatnego urlopu wynosi 25. Pracownicy otrzymują również bardzo atrakcyjne dodatki w postaci 13-stego oraz 14-stego wynagrodzenia.
Skorzystaj ze wsparcia profesjonalnej agencji zatrudnienia
Decyzja odnośnie podjęcia pracy poza własnym krajem zwykle jest trudna i wiąże się z wieloma niewiadomymi. Nawet jeżeli uda się znaleźć pracę jeszcze będąc w Polsce, pozostaje jeszcze załatwienie zakwaterowania i dopełnienie formalności na miejscu. W związku z tym, warto rozważyć wyjazd za pośrednictwem certyfikowanej agencji zatrudnienia, która wspiera kandydata, nie tylko na każdym etapie rekrutacji, ale także w trakcie pobytu za granicą, już po podjęciu pracy. Decydując się na współpracę z agencją zatrudnienia kandydat zyskuje pewność, że wyjazd będzie całkowicie legalny a wynagrodzenie za pracę wypłacone na czas. Pracownik nie tylko ma zapewnione pewne miejsce pobytu i pracy za granicą, ale i stałe wsparcie ze strony konsultantów agencji w załatwieniu spraw urzędowych za granicą oraz rozwiązywaniu bieżących problemów. Agencje zatrudnienia zapewniają swoim pracownikom pomoc w znalezieniu zakwaterowania. W zależności od warunków kontraktu często owe zakwaterowanie jest darmowe dla pracownika lub związane z niewielką dopłatą z jego strony. Agencje zatrudnienia, które delegują pracowników do wykonywania pracy za granicą, czy też rekrutują ich w celu bezpośredniego zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy, nie pobierają od pracowników żadnych opłat.
Polacy mają opinię pracowitych i zaangażowanych pracowników, w związku z czym są chętnie zatrudniani przez firmy za granicą. Podczas poszukiwań kandydatów za granicą pracodawcy w Niemczech, Austrii czy Norwegii często korzystają ze wsparcia wyspecjalizowanych, certyfikowanych agencji zatrudnienia, które biorą odpowiedzialność za proces rekrutacji kandydatów dopasowanych do potrzeb klienta, delegowanie transgraniczne, jak również za legalność ich zatrudnienia oraz prawidłowość późniejszych rozliczeń – komentuje Agnieszka Nocuń, Key Account Manager w CPC Consulting.
Szczerze określ swój poziom znajomości języka obcego
W przypadku wyjazdu do pracy za granicę bardzo częstym kryterium, branym pod uwagę podczas wyboru kandydata, jest znajomość języka obcego. Niestety, jednym z najczęściej popełnianych przez kandydatów błędów jest zawyżanie poziomu znajomości języka. A w przypadku wyjazdu do pracy za granicę, jest niemal pewne, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter sprawdzi w jakim stopniu kandydat posługuje się deklarowanym językiem obcym. Zatem, aby nie zostać posądzonym o nieszczerość lepiej nie koloryzować w CV na temat swoich umiejętności językowych. Dzięki temu, kandydat nie przekreśli swojej szansy na zdobycie pracy.
Agencje zatrudnienia zawsze informują w ogłoszeniu, jakiego poziomu znajomości języka wymaga pracodawca. Fakt, że kandydat zna go w stopniu podstawowym wcale nie przekreśla jego szans na zdobycie pracy. Najczęściej, dopiero w przypadku stanowisk średniego i wyższego szczebla wymagana jest bardzo dobra lub biegła znajomość języka – komentuje Agnieszka Nocuń z CPC Consulting.
Pochwal się doświadczeniem zdobytym za granicą
Doświadczenie zawodowe zdobyte w kraju, do którego kandydat chciałby wyjechać jest niezwykle cenne, dlatego warto się nim pochwalić. Jeśli kandydat posiada rekomendacje od zagranicznych pracodawców powinien zabrać je ze sobą na rozmowę i zaprezentować rekruterowi. Może to wpłynąć na jego decyzję i zaproponuje kandydatowi pracę. Wszystkie kursy, również językowe i praktyki, w których kandydat brał udział za granicą lub, które dotyczyły poprawy jego kwalifikacji zawodowych, mogą zwiększyć szanse na uzyskanie pracy. Liczą się także te szkolenia, na które kandydat uczęszczał w czasie studiów lub szkoły średniej.
Motywacja do pracy
Bardzo istotna z punktu widzenia zagranicznych pracodawców jest motywacja kandydata do wyjazdu. Jeśli dana osoba zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną z dużym prawdopodobieństwem zostanie zapytana o powody wyjazdu do pracy za granicę. Czy motywuje ją głównie chęć zarobienia większych pieniędzy, poprawa znajomości języka obcego czy może zrealizowanie marzenia o wyjeździe do danego kraju? Należy pamiętać, że dla pracodawcy najważniejsze jest, jakie korzyści jego firmie przyniesie zatrudnienie danego pracownika. Jeśli kandydatowi zależy przede wszystkim na zarobieniu pieniędzy powinien wspomnieć, że jest gotowy do pracy w nadgodzinach oraz w soboty. Chcąc nauczyć się języka obcego może dodać, że będzie maksymalnie wykorzystywał czas wolny, aby zrealizować ten cel. Dzięki temu szybciej zintegruje się z innymi pracownikami. Jeśli kandydat zawsze marzył o wyjeździe np. do Niemiec może wspomnieć, że jest zainteresowany pracą przez dłuższy okres.
Dla pracodawcy mogą to być cenne informacje, ponieważ nierzadko firmy współpracujące z CPC Consulting poszukują kandydatów do pracy na czas kilku bądź nawet kilkunastu miesięcy. W takiej sytuacji, zarówno deklarowanie przez kandydata chęci dłuższego pozostania w kraju delegowania czy doskonalenie umiejętności językowych może podnieść jego wartość dla pracodawcy – podkreśla Agnieszka Nocuń.
Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę nie należy do łatwych. Dopełnienie formalności związanych z podjęciem pracy, konieczność znalezienia miejsca zakwaterowania, a także inny/obcy język i różnice kulturowe to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się kandydat. W tej sytuacji, może czasami warto rozważyć podjęcie pracy w certyfikowanej, rzetelnej agencji zatrudnienia, która ma doświadczenie w delegowaniu pracowników za granicę.
Źródło: CPC Consulting