–> Według raportu Deloitte, w latach 2018-2021, wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 4,1 proc. rocznie.
–> Zgodnie z raportem „Bioinformatics Market by Sector, Product & Application – Global Forecast to 2021″, wartość rynku usług bioinformatycznych w roku 2021 osiągnie 16.18 mld USD.
–> Dane rynkowe jasno wskazują, że rynek usług bioinformatycznych w Polsce będzie dynamicznie rosnąć.
Polska jest jednym z największych centrów usług technologicznych dla branży farmaceutycznej w Europie. IT Kontrakt jako jedna z nielicznych firm w sektorze usług informatycznych posiada w swoim zespole bioinformatyków. Obecnie zatrudniamy 460 osób, które na przestrzeni ostatnich lat zrealizowały 47 projektów w tej dziedzinie. Nasze zespoły pracują dla światowych gigantów i innowatorów w zakresie nowoczesnej medycyny i farmacji. W Polsce sektor jest jeszcze w fazie rozwoju, ale nie ma wątpliwości, że jego dynamika wzrostu będzie znacząca – mówi Tomasz Pyrak, prezes współzarządzający w IT Kontrakt.
Współczesna medycyna i farmacja staje się coraz bardziej scyfryzowana. Dzięki rozwiązaniom wykorzystującym takie technologie jak: Robotic Process Automation (RPA) czy Artificial Intelligence (AI) dokumentacje medyczne, dotychczas wypełniane przez lekarzy lub farmaceutów, mogą zostać zastąpione inteligentnym systemem informatycznym. Również rozwój zagadnienia nazywanego z ang. Internet of Things (IoT), w którym przedmioty codziennego użytku mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać ze sobą dane, jest już wykorzystywany w medycynie i farmacji. Jest to tzn. Internet of Medical Things (IoMT), w którym urządzenia mierzące parametry życiowe, systemy monitoringu oraz dane uzyskane przez lekarzy mogą w prosty sposób, dzięki podłączeniu do wspólnej sieci, być analizowane w jednym miejscu. Większa ilość informacji oraz możliwość ich szybszego przetwarzania i archiwizowania wpływa na jakość świadczonych usług. Co za tym idzie, zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia chorób we wczesnym stadium oraz opracowanie odpowiedniego systemu leczenia.
Jednym z pożądanych, przez firmy farmaceutyczne, specjalistów jest bioinformatyk – czyli programista łączący w sobie zarówno wiedzę na temat systemów kodowania oraz tę z zakresu statystyki, analizy danych, czy podstawową wiedzę dotyczącą biologii molekularnej, genetyki, genomiki i biostatystyki. Biotechnologia należy do dziedzin określanych mianem ang. cutting edge, czyli jest „technologią na granicy wiedzy”. Są to najbardziej zaawansowane i innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz informatyczne, które często są dopiero wdrażane lub testowane. Praca przy takich projektach jest jedną z najciekawszych ofert dla programistów, którym zależy na śledzeniu trendów oraz poznawaniu nowych metod i języków programowania.
Bioinformatyka jest stosunkowo młodą dziedziną, dlatego często do projektów bioinformatycznych zatrudniani są programiści z klasycznym, informatycznym wykształceniem. Wiedzę związaną z biologią mogą zdobyć już podczas pracy. Z moich obserwacji wynika, że częściej wdraża się programistę w zagadnienia biologiczne i bioinformatyczne, niż biologa w samo programowanie – mówi Paweł Piątkowski, bioinformatyk w IT Kontrakt.
Praca nad projektami bioinformatycznymi jest najczęściej prowadzona przez interdyscyplinarne zespoły, w których skład oprócz specjalistów IT musi wchodzić co najmniej jedna osoba posiadająca zarówno wiedzę biotechnologiczną, jak i ogólną znajomość zagadnień programistycznych. Najczęściej w zespole znajdują się developerzy, project managerowie oraz bioinformatycy. Osobą kontaktującą się zarówno z zespołem jak i bezpośrednim klientem jest tzn. analityk biznesowy, czyli specjalista odpowiedzialnym za przeniesienie oczekiwań klienta na konkretne problemy programistyczne.
W projektach bioinformatycznych z roku na rok na znaczeniu zyskuje język programowania “R”. Wciąż niewielu programistów może pochwalić się jego znajomością.
Od dwóch lat realizujemy projekty związane z bioinformatyką, wykorzystujące język ‘R’. Jest to bardzo niszowa specjalizacja, co za tym idzie pozyskanie pracowników z takimi kompetencjami jest dużym wyzwaniem. Aby usprawnić proces, zdecydowaliśmy się budować kompetencje wewnętrznie. Przygotowujemy się do uruchomienia tzw. Akademii Bioinformatyki, dzięki której będziemy w stanie szybko odpowiadać na zapotrzebowanie klientów. Posiadamy już wiele inicjatyw szkoleniowych, a najstarsza z nich ‘Akademia QA’ wyszkoliła blisko 65 pracowników, którzy świetnie radzą sobie z nowoczesnymi projektami. Oferujemy naszym pracownikom możliwość rozwoju, oraz wdrażamy nowe osoby do świata IT. W obszarze bioinformatyki planujemy przeszkalać 10 pracowników na kwartał – mówi Michał Tomasik, Business Unit Director w IT Kontrakt.
Zatrudniani na stanowisko bioinformatyków są m.in. odpowiedzialni za analizę danych z zakresu genomiki oraz pracę przy „programowaniu” nowych leków. Dzięki wirtualnym testom i analizom, ograniczają konieczność zaangażowania laboratorium, co przyspiesza proces powstawania medykamentów. Możliwość przeanalizowania w jednej chwili danych dotyczących wielu substancji pozwala na zweryfikowanie i lepsze dopracowanie składu leku, ale także umożliwia wykrycie niepożądanych interakcji pomiędzy różnymi środkami i w konsekwencji pomaga wyeliminować wiele skutków ubocznych.
Do dalszego, szybkiego rozwój branży medycznej oraz firm farmaceutycznych konieczne jest zaangażowanie coraz większej liczby specjalistów nie tylko z obszaru biologii, farmacji czy biotechnologii, ale także programistów i bioinformatyków. Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych w tym obszarze specjalistów IT będzie rosło.