Home office kontra praca w biurze. StepStone.pl przedstawia najnowsze wyniki badań. Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sposób pracy – nie tylko w Polsce. Zamrożone niektóre branże, nieoczekiwane zwolnienia, konieczność pracy zdalnej zmieniły postrzeganie rynku pracy. Platforma e-rekrutacyjna StepStone Polska, zleciła badania, które pokazują odczucia pracowników na temat coraz popularniejszej pracy zdalnej.
Jak pokazują wyniki ankiety, 80 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że zdalnie pracują tak samo rzetelnie jak zazwyczaj. Ponadto korzystają z nowych narzędzi, które ułatwiają współpracę.
70 proc. badanych potwierdziło, że sytuacja kryzysowa zjednoczyła ich zespoły. 71 proc. przyznało, że szerokie wykorzystanie technologii cyfrowych jest pozytywnym efektem obecnego kryzysu. 65 proc. badanych uznało, że jest zaskoczonych tym, jak dobrze działa współpraca przy użyciu technologii cyfrowych. Badani wskazują również, że widzą obecnie większą konieczność dokształcania się, zdobywania doświadczenia w technologiach cyfrowych.
– Praca zdalnahttps://biznestuba.pl/ludzie-i-praca/praca-zdalna-szansa-czy-zagrozenie/ dla wielu firm i pracowników okazała się dużym wyzwaniem. Widzimy, że jednak dla większości ta nieoczekiwana sytuacja stała się okazją do nabycia nowych umiejętności. To wpłynie na rynek pracy. Badania, których wynikami się dzielimy, pozwalają nam lepiej konstruować ogłoszenia. Poza tym, wiemy też lepiej, na czym aktualnie zależy osobom poszukującym pracy – wyjaśnia Hanna Hieronimczuk, dyrektor generalna StepStone.pl
Home office a work life balance
Osoby, które obecnie pracują w domu z powodu sytuacji kryzysowej, to przede wszystkim kobiety z wyższym wykształceniem i pochodzące z dużych miast. Natomiast co czwarta kobieta i co piąty mężczyzna nie może pracować z uwagi na obecną sytuację epidemiczną.
Jak wynika z badań Stepstone.pl, kobiety stresują i niepokoją się sytuacją związaną z pandemią bardziej niż mężczyźni. Większość badanych, którzy pracują obecnie w ograniczonym zakresie, pracuje tak, ponieważ pracodawca obniżył im wymiar czasu pracy.
Osobom pracującym w trybie home office towarzyszy więcej negatywnych emocji, zmartwienie: 46 proc., stres 50 proc., samotność: 44 proc, niż osobom pracującym w biurze. Jednakże 54 proc. badanych nadmienia, że podczas pracy zdalnej odczuwa spokój, relaks (56 proc.) i skupienie (56 proc.)
*Badanie CAWI przeprowadzono wśród grupy 400 osób pracujących w biurze, 207 z domu i 20 z innego miejsca. Zazwyczaj była to praca w terenie/u klienta).
Źrodło: ringieraxelspringer.pl