Polskie centrum danych europejskiego dostawcy rozwiązań chmurowych, infrastruktury dedykowanej oraz usług hostingowych poszerza ofertę. W odpowiedzi na potrzeby klientów, OVH udostępnia w Warszawie usługę chmury publicznej.

Otwarte pod koniec ubiegłego roku centrum danych jest najnowszą inwestycją OVH w tym regionie Europy oraz następnym etapem rozwoju firmy w Polsce, po uruchomieniu w 2004 r. polskiego oddziału. Centrum powstało, aby wzmocnić pozycję OVH na rynkach Europy Środkowej oraz zaadresować potrzeby klientów z tego regionu. Obecnie w warszawskiej lokalizacji są gromadzone i przetwarzane dane klientów z całego świata. Zgodnie z założeniami, oferta chmury publicznej poszerzy portfolio dostępnych w centrum produktów – gamy serwerów dedykowanych oraz serwerów VPS SSD. Wszystkie usługi są chronione przez fizyczne i logiczne systemy bezpieczeństwa, m.in. wydajny system Anty-DDoS system.

Chmura publiczna jest modelem świadczenia usług opartym na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy. To pojęcie zbiorcze, które obejmuje moc obliczeniową oraz przestrzeń dyskową usług świadczonych w trybie „na żądanie”. Przestrzeń dyskowa w architekturze object storage służy przechowywaniu w chmurze i pozwala na udostępnienie zasobów za pośrednictwem Internetu oraz płacenie tylko za wykorzystane zasoby, bez limitu rozmiaru i czasu. Według IDC, w tym roku wartość chmury publicznej w Polsce przekroczy 200 mln USD. IDC szacuje także, że w przeciągu dwóch lat krajowy rynek chmury publicznej będzie rósł 5 razy szybciej niż segment tradycyjnych usług IT, a średnie tempo inwestycji w chmurę publiczną w ciągu dwóch lat w Polsce sięgnie ponad 18%.

W polskim centrum danych znajdują się m.in. uznane modele B2-7, B2-15, B2-30 i B2-60. Wszystkie zostały wyposażone w przestrzeń dyskową high availability i zostały najwyżej ocenione w zestawieniu niezależnego rankingu Cloud Spectator w sektorze usług Public Cloud, prezentując najkorzystniejszy stosunek wydajności do ceny.

Model chmury publicznej OVH udostępnia w pełni dedykowane zasoby, umożliwiając ich maksymalne wykorzystywanie przez cały czas. Instancje (serwery wirtualne) public cloud łączą elastyczność i gwarantowane zasoby. Zasoby procesora, pamięci RAM i przestrzeni dyskowej oraz dostęp administratora (root) są dostępne niemal od ręki. Chmura publiczna oferuje opcję godzinowego rozliczania oraz liczne funkcjonalności, takie jak np. dodawanie zasobów bez reinstalacji. Usługa jest kompatybilna z innymi wykorzystującymi technologię OpenStack, co pozwala na szybką i automatyczną migrację oraz stanowi ważny argument dla klientów. Wraz z wprowadzeniem nowej oferty polskie centrum danych i jego usługi mogą być wykorzystywane także przez tych klientów, dla których przechowywanie danych na terytorium Polski jest krytyczne.

Wielu klientów jest zainteresowanych przechowywaniem danych w kraju, np. z uwagi na aspekt przetwarzania danych osobowych, czy odległość między centrum danych a użytkownikami. Teraz mogą oni korzystać z elastyczności, jaką oferuje chmura oraz łatwo skalować swój biznes z Polski na inne kraje czy kontynenty z centrami danych OVH. To zaś daje możliwość łatwego dotarcia do nowych grup użytkowników – klientów. – Komentuje Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży polskiego oddziału OVH.

Public Cloud OVH jest usługą obsługującą ponad 150 000 instancji oraz 120 petabajtów fizycznej przestrzeni opartych o rozwiązania OpenStack, na podstawie których buduje się IaaS (infrastrukturę jako usługę).

Warszawa będzie też pierwszą lokalizacją, gdzie do budowy infrastruktury public cloud została zastosowana aktualna wersja OpenStack – Newton. Wykorzystanie tej wersji oprogramowania umożliwi OVH dalszą łatwą aktualizację infrastruktury, co wprost przekłada się na mniejszą ilość błędów oraz dodatkowe funkcjonalności dla klientów public cloud – przekonuje Krzysztof Tomaszewski, Architekt Public Cloud oraz kierownik zespołu R&D w OVH.

OpenStack jest chmurową platformą zbudowaną na otwartym oprogramowaniu do tworzenia prywatnych i publicznych chmur. To zarazem jedno z najważniejszych projektów open source, zarówno ze względu na liczbę użytkowników, jak i na cel działania: szeroki zestaw narzędzi do wdrażania i wykorzystywania infrastruktur w chmurze. Użytkownicy są zainteresowani migracją na infrastrukturę chmurową OpenStack z uwagi na skrócony czas uruchamiania usług, ograniczone koszty operacyjne IT oraz bardziej elastyczną infrastrukturę.

Otwarcie nowego regionu jest powodem do radości Fundacji OpenStack, której Executive Director, Jonathan Bryce, tak skomentował start nowej usługi – Europa jest niezmiennie jednym z najszybciej rosnących regionów dla OpenStack, zwłaszcza w obszarze interoperacyjnych chmur publicznych. Uruchamiając nowy region public cloud w Polsce, grupa OVH dodała kolejne państwo do ponad 20 krajów oferujących w skali globalnej chmurę publiczną opartą o platformę OpenStack.

Inwestycja OVH w Warszawie wzmacnia pozycję OVH jako lidera wśród europejskich dostawców chmury publicznej. Kolejnym etapem rozwoju chmury publicznej we współpracy z OpenStack będzie uruchomienie regionów public cloud w centrach danych OVH w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Następną usługą, która zostanie udostępniona w polskim centrum danych będzie chmura prywatna.

 

Źródło: OVH.com