Zabezpieczenie budynków przemysłowych lub produkcyjnych, siedziby firmy czy też punktów sprzedaży za pomocą nowoczesnych systemów alarmowych to podstawa funkcjonowania wielu firm. O bezpieczeństwie obiektu powinniśmy pomyśleć już na etapie planowania przedsiębiorstwa. W tym artykule przedstawiamy podstawowe rozwiązania techniczne, na które warto zwrócić uwagę myśląc o bezpiecznym i bezproblemowym działaniu firmy.
Ochrona mienia firmy to kluczowa kwestia, o którą powinniśmy zadbać już na etapie myślenia o założeniu działalności. Firmy, które działają na rynku wiele lat, potwierdzą, że niezależnie czy firma funkcjonuje w oparciu o system monitoringu technicznego (np. alarmy, telewizja CCTV itd.) czy ochronę fizyczną, potencjalne ryzyko istnieje zawsze – warto więc zabezpieczyć obiekt przed niepożądanymi sytuacjami (a może to być przecież nie tylko napad z włamaniem, ale pożar czy kradzież wartościowych przedmiotów lub/i danych).
- Systemy alarmowe – świetlna/dźwiękowa sygnalizacja włamania, napadu itd.
To jeden z ważniejszych elementów systemu zabezpieczeń budynków, niezależnie od branży, w jakiej funkcjonuje dana firma. Skuteczny system pozwoli wykryć próbę włamania lub sabotażu w ciągu chwili, bazując na centrali alarmowej i podłączonych czujnikach oraz deketorach. Po odebraniu sygnału, odpowiednia stacja monitorowania interweniuje. Wiele firm wyposaża klientów także w system antypadowy w formie pilota bądź też ukrytego przycisku alarmowego. Czujniki i alarmy mogą być także podpięte do aplikacji mobilnej, dzięki czemu klienci mogą na bieżąco kontrolować stan aparatury.
- System przeciwpożarowy – sygnalizacja dymu, gazu, ognia
Równie ważne jest zastosowanie systemu sygnalizującego niebezpieczeństwo wynikające z zagrożeń nagłych, takich jak ogień. Wykryte niebezpieczeństwo jest błyskawicznie przekazywane do jednostki Straży Pożarnej, tak aby zminimalizować szkody i jak najszybciej działać. Dodatkowo, warto stosować wszelkiego rodzaju detektory gazu. Na przestrzeni lat dochodziło do śmiertelnych wypadków w zakładach pracy, właśnie spowodowanych zatruciem np. tlenkiem węgla. Czujki zamontowane w wybranych halach, kotłowniach, garażach, magazynach bądź pomieszczeniach zagrożonych wyciekiem reagują nie tylko na metan, LPG czy czad, ale także na gazy usypiające lub zabijające.
- System telewizji przemysłowej, czyli CCTV
Odpowiada dziś w wielu firmach za główny system monitoringu, choć trzeba przyznać, że lepiej traktować go jako doskonałe uzupełnienie wyżej wspomnianych alarmów. CCTV służy do nadzoru wielkich hal i odległych od siebie terenów, ale także idealnie sprawdza się przy monitoringu pomieszczeń, obiektów produkcyjnych czy nawet mniejszych zakładów pracy. Działanie telewizji przemysłowej, czyli Closed-Circuit TeleVision opiera się na wykorzystaniu zainstalowanych kamer. Co ważne, nagrane materiały mogą później służyć jako materiał śledczy dla Policji. Wielu przedsiębiorców uważa, że zastosowanie CCTV znacząco motywuje pracowników, dyscyplinując ich i poprawiając ich wydajność. Dzisiejsze systemy pozwalają śledzić obiekty nawet w ciemności.
Zobacz też:
- System kontroli dostępu (SKD)
Ważnym elementem zabezpieczającym wybrane strefy lub pomieszczenia w danej firmie jest system kontroli dostępu. Stosowany jest w celu zapewnienia ochrony zasobów materialnych, ale i niematerialnych firmy. Zazwyczaj działa on w oparciu o urządzenia lub oprogramowania mające na celu identyfikację podmiotu, np. poprzez kartę magnetyczną czy chipową, geometrię dłoni, tęczówkę oka, odcisk palca czy kod numeryczny.
– Dobry system zabezpieczeń to taki, który został zaprojektowany i wdrożony z myślą o wszystkich potencjalnych ryzykach związanych z funkcjonowaniem obiektu – np. włamaniach, kradzieżach, nieautoryzowanym dostępie do zabronionych stref, ale także wypadkach losowych czy pożarach. W naszej ofercie system taki składa się z kompatybilnych i w pełni zintegrowanych ze sobą elementów – tak, aby jego obsługa była prosta i wygodna, a przede wszystkim – pozwalała na szybką reakcję w razie zagrożenia. Do dyspozycji klientów oddajemy niezawodne rozwiązania technologiczne sprawdzonych dostawców. Korzystamy z rozwiązań technologicznych takich marek jak: Schrack Seconet, Ambient System, Bosch Security Systems, Polon-Alfa, UTC Fire&Security, Xtralis, Gunnebo, TOA Electrics – komentował przedstawiciel marki Konsalnet, której zaufało szerokie grono klientów na terenie całej Polski (m.in. Wojsko Polskie, NBP czy oddziały PKO S.A.). – Nasza oferta obejmuje wykonanie projektu systemu zabezpieczeń, który będzie integrował m.in. zabezpieczenia: BMS, SSWiN, CCTV, SKD, DSO, P. POŻ, także w ramach sieci LAN i 230V, dobór urządzeń, które umożliwią najbardziej efektywne wdrożenie projektu, modernizację systemów bezpieczeństwa – tak, aby dostosować je do aktualnie obowiązujących standardów, serwis i konserwację systemów zabezpieczeń. Nasi Klienci mogą liczyć na stałe, profesjonalne wsparcie techniczne. Zespół serwisantów/montażystów liczy niemal 80 osób, kadra techniczna – ok. 60 osób; dodatkowo współpracujemy ze sprawdzonymi podwykonawcami – dodaje przedstawiciel Konsalnet.