Bezalkoholowe środki do dezynfekcji zabijają wirusa COVID-19. Mycie i dezynfekcja rąk oraz powierzchni to tematy wiodące w walce z pandemią koronawirusa, z którą świat mierzy się od marca 2020 roku. Czynności te są niezwykle ważne dla zachowania higieny, zdrowia i – jak się okazuje – w wielu przypadkach również życia. Tradycyjne metody dezynfekcji opierają się na różnych stężeniach i mieszankach alkoholi. Przede wszystkim na alkoholu etylowym. Nic więc dziwnego, że dla większości ludzi dezynfekcja rąk jest synonimem żeli antybakteryjnych i alkoholu. Tymczasem nie są̨ to jedyne sposoby, aby zabijać́ bakterie i wirusy.
Dowodem na to są produkty z serii HYGEAmed firmy Krynica Vitamin S.A. Specjalna linia środków do dezynfekcji bez alkoholu zawiera nadtlenek wodoru w stężeniu 4,9%, który działa niezawodnie. W połączeniu z łagodzącym sokiem z aloesu, pantenolem oraz nawilżającą gliceryną stanowi świetny preparat dezynfekujący dla dłoni wrażliwych. Nadtlenek wodoru został oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską jako substancja czynna do stosowania w produktach biobójczych należących do m.in. grupy produktowej nr 1 – higiena ludzi.
Czy środki bez alkoholu są równie skuteczne w walce z wirusami?
Wątpliwości rozwiewają naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga, którzy przeprowadzili badanie, podejrzewając, że preferencje dla środków dezynfekujących na bazie alkoholu, były nieuzasadnione. W celu sprawdzenia czy stosowanie takich preparatów ma sens, potraktowali próbki SARS-CoV-2 chlorkami benzalkoniowymi. Substancje te są powszechnie obecne w bezalkoholowych środkach do higieny rąk. Wyniki badania potwierdziły prognozy ekspertów.
– „Bezalkoholowe środki do dezynfekcji są równie skuteczne w usuwaniu SARS-CoV-2 z powierzchni, co produkty oparte na alkoholu. W większości przypadków związki te usuwały co najmniej 99,9 proc. wirusa w ciągu 15 sekund. Nasze wyniki jednoznacznie wskazują, że bezalkoholowe środki do dezynfekcji rąk działają równie dobrze, więc możemy, a może nawet powinniśmy, używać właśnie ich do usuwania SARS-CoV-2” – powiedział Benjamin Ogilvie, główny autor badań.
Gdzie takich środków używać?
– Środki biobójcze nie zawierające alkoholu świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie użycie środków łatwopalnych, a do takich zaliczają się produkty dezynfekujące alkoholowe, jest niebezpieczne. Są to na przykład stacje benzynowe czy ośrodki leczenia uzależnień, w tym od alkoholu. Ponadto jest to świetny preparat dla najmłodszych konsumentów. Produkty te są łatwiejsze w dystrybucji, ponieważ nie wymagają transportu specjalnego przeznaczenia – mówi Marta Lewandowska, Product Development Manager z firmy Krynica Vitamin S.A.
Bezpieczeństwo jest priorytetem
W dobie koronawirusa higiena jest priorytetowa. Jednak dezynfekcja środkami zawierającymi alkohol nie zawsze jest pożądana. Środków na bazie alkoholu nie można używać np. w przedszkolach, w zakładach odwykowych, małych pomieszczeniach. Dla tych obszarów niezbędna jest dezynfekcja bez alkoholu. Ponadto preparaty na bazie alkoholu są łatwopalne, co może zagrozić bezpieczeństwu budynku, jeśli dostaną się w niepowołane ręce. Wybierając alkoholowy środek do dezynfekcji, należy również sprawdzić, czy dezynfekowana powierzchnia jest odporna na działanie alkoholu. Podłogi drewniane lakierowane czy też powierzchnie z tworzyw sztucznych lub szkła akrylowego są często nieodporne na zawierające pochodne alkoholu środki do dezynfekcji. Natomiast środki bezalkoholowe zapewniają szerokie spektrum działań. Nie wchodzą w reakcję ze dezynfekowanymi powierzchniami, posiadają neutralny zapach oraz, jak potwierdzają naukowcy, gwarantują bezpieczeństwo. Preparaty można stosować także do produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Krynica Vitamin S.A. stworzyła linię produktów Hygea med – linia aloe vera bez alkoholu, które mają również właściwości nawilżające. W połączeniu z łagodzącym aloesem, regenerującym pantenolem oraz nawilżającą gliceryną stanowią one świetne preparaty dezynfekujący dla dłoni wrażliwych. To doskonałe środki także dla młodszych użytkowników oraz osób regularnie dezynfekujących dłonie ze względu np. na obowiązki służbowe.
Źródło: Krynica Vitamin