Wakacje to idealny czas dla złodziejaszków, którzy wykorzystują naszą nieobecność i dłuższe, często zagraniczne wyjazdy. Mimo, że Policja w najnowszym raporcie statystycznym informuje, że 86 proc. Polaków czuje się bezpiecznie, także w okolicy, w której zamieszkuje, kradzieże z włamaniem nadal są bolączką wielu rejonów Polski.
Jak wynika z raportu opublikowanego niedawno na oficjalnej stronie Policji, widocznie zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. Wysokie jest także poczucie bezpieczeństwa obywateli – 86% Polaków czuje się bezpiecznie, także w okolicy, w której miesza – deklaruje to aż 93% Polaków. W minionym półroczu, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności, mowa choćby o uszczerbku na zdrowiu, bójkach i pobiciach, kradzieży samochodu, przestępstwach rozbójniczych, kradzieżach cudzej rzeczy czy kradzieży z włamaniem, a także uszkodzeniu rzeczy. W jednostkach organizacyjnych Policji w analizowanym okresie przeprowadzono w tych kategoriach łącznie 102 258 spraw, tj. o 6 888 spraw mniej niż w 2017 r. Nastąpił jednocześnie spadek liczby przestępstw stwierdzonych z 124 181 do 114 471 czyli o 9 710 mniej.
Jak informuje Komenda Główna Policji zauważalny wzrost skuteczności Policji nastąpił jednak w kategoriach dotyczących kradzieży samochodu i poprzez włamanie oraz kradzieży z włamaniem. Wykrywalność wzrosła tu odpowiednio o 8,3 % i 6,0 % w stosunku do roku 2017. Mimo, że statystyki cieszą, jak zaznacza Policja to nie powód do dumy, ale przede wszystkim przyczynek do dalszej wytężonej pracy.
Sezon urlopowy to sezon na kradzieże
Wiedząc, że okres wakacyjny to „żniwa” dla rabusiów, powinniśmy przygotować się do urlopu zabezpieczając mieszkanie, dom czy posiadanie mienie. Nasza nieostrożność może kosztować nas sporo – i nerwów i pieniędzy. Dlatego razem z jedną z najpopularniejszych firm ochroniarskich w Polsce, marką Konsalnet, przygotowaliśmy zbiór najważniejszych działań, które należy rozważyć przed długim urlopem poza domem.
- Postaw na solidny zamek antywłamaniowy w drzwiach
Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka domu, ale także najłatwiejszy sposób dostania się do środka. Powinniśmy postawić na solidne komponenty i zabezpieczenia, tak, aby czas grał na niekorzyść złodzieja – a przecież w tym fachu, każda sekunda jest wyjątkowo ważna. Szukajmy drzwi i wielopunktowych zamków renomowanych marek, najlepiej z atestami.
- Zamykaj okna i balkony!
Jak wynika z danych statystycznych Policji, najwięcej włamań do domów następuje właśnie przez okna. Złodzieje wybijają szyby, wpychają skrzydło do środka lub po prostu wyważają uchylone okno. Niestety wielu z nas lekceważy „przeciwnika”, myśląc, że przecież przez uchylone okno nikt raczej nie dostanie się do środka – jest to po prostu bezmyślne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań – nie tylko okna antywłamaniowe, ale także rolety czy dekoracyjne kraty. Może i nie będą one w 100-procentach skuteczne, ale zdecydowanie wydłużą czas potrzebny złodziejowi na wejście do środka.
- Wybierz skuteczny system alarmu lub monitoringu
Żyjemy w dobie nowych technologii i każda technika, która spełnia skutecznie swoją rolę powinna zostać wdrożona w pierwszej kolejności. A rozwiązań jest sporo. Pierwszym z nich choćby zastosowanie czujników monitorujących ruch, zarówno ten wewnątrz domu, jak i na zewnątrz – jest on także z pewnością najskuteczniejszym i najlepszym sposobem na zabezpieczenie nieruchomości, a także samochodów czy innych pojazdów na posesji. Ceny, w zależności czy wybierzemy system przewodowy czy bezprzewodowy, wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy (zależne od liczby i rodzaju zabezpieczeń). I koszt ten jest z pewnością współmierny z osiągniętymi korzyściami, bowiem jak informuje nas Konsalnet, usługa ta daje bezpieczeństwo całodobowe. Pracownicy 24/h nadzorują sygnały płynące z systemów alarmowych zainstalowanych w obiektach klientów, a w przypadku alarmu (spowodowanego np. włamaniem, napadem, zanikiem napięcia czy pożarem – zależnie od zastosowanych czujek) – pracownik Stacji Monitorowania Alarmów natychmiast odbiera sygnał i podejmuje stosowne, zgodne z procedurą działania (kontakt z właścicielem, wysłanie grupy interwencyjnej itd.). Dodatkowo można rozważyć montaż kamer, który zwiększy skuteczność nadzoru nieruchomości. Co ważne, jeśli zdecydujemy się na ochronę zewnętrzną – już sama tabliczka z logotypem firmy może skutecznie odstraszyć intruza.
- Nie chwal się, że wyjeżdżasz
„Pokaż mi swoje konto w social mediach, a powiem ci kim jesteś, z kim żyjesz, a nawet, ile średnio zarabiasz”. Niestety to nie pusty slogan – social media to w rzeczy samej najlepsze źródło informacji, które jest wykorzystywane nie tylko w marketingu internetowym. Wiele pokrzywdzonych przekonało się o tym osobiście, kiedy publikując euforycznie lokalizację z aktualnego pobytu lub nawet lotniska, udostępnia tym samym informację o tym, że dom przez kilka kolejnych dni będzie pusty. Takie informacje dają duże pole manewru dla potencjalnego złodzieja, ba! Nie możemy ufać wszystkim – nie każdy będzie cieszył się z twojego szczęścia i tego, że będziesz wygrzewał się na piaszczystej plaży. Nawet nie wiesz, ilu Twoich „dobrych znajomych” może wykorzystać taką informację, przekazując ją dalej.
- Internet twoim sprzymierzeńcem – monitoruj dom z poziomu smartfona
Jeśli bardzo skutecznie zabezpieczyliśmy dom, a nadal mamy obawy o to, że ktoś niepożądany zrobi spustoszenie podczas naszej nieobecności, warto postawić na „inteligentne” zagrywki. „Inteligentne” bowiem nawiązują do nowych technologii. Włączenie każdego wieczoru przez chwilę zdalnego oświetlenia w salonie może sprawić, że potencjalny złodziej zwyczajnie pomyśli, że jesteś w domu. To samo tyczy się np. zdalnego włączenia podlewaczki czy głośnej muzyki. Sprytne? Jest jednak coś dużo skuteczniejszego, co wykorzystuje Wi-Fi do kontrolowania bezpieczeństwa domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na system monitoringu bądź alarmu bezprzewodowego w naszym domu, możemy skorzystać z aplikacji, która pozwoli nam na pogląd wszelkich alarmów z poziomu smartfona. Taką usługę oferuje Konsalnet – aplikacja mPanic pozwala m.in. na monitorowanie historii alarmów i czasie rzeczywistym na podgląd stanu czujników, ale także na wezwanie załogi interwencyjnej. Internet of Things (Internet rzeczy – przyp. red) to już nie przyszłość, to teraźniejszość. Warto ją wiec wdrożyć i cieszyć się bezpiecznymi wakacjami tysiące kilometrów od domu.