Alkohol kupujemy częściej niż ubrania czy książki. Jak pokazują dane Eurostatu Polacy trwonią coraz więcej pieniędzy na alkohol. Wydatki gospodarstw domowych na alkohol w Polsce stanowiły 3,9% ich wszystkich wydatków w 2020 r. To ponad dwa razy więcej niż średnia unijna, która wyniosła 1,8%.
Polska znalazła się na wysokim czwartym miejscu za Estonią, Łotwą i Litwą. W 2020 r. Polacy wydali więcej na alkohol niż np. na ubrania (3,7%) czy książki i gazety (1,4%). Ten udział 3,9% wydatków gospodarstw domowych na alkohol w 2020 r. był w Polsce najwyższy od 2004 r.
Co ciekawe, w 2020 r., czyli pierwszym roku pandemii COVID19 i lockdownów, w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej, bo aż w 23, udział wydatków gospodarstw domowych na alkohol zwiększył się w stosunku do roku 2019 r. Zmniejszył się jedynie w Chorwacji, a na Łotwie i Słowenii pozostał bez zmian (brak danych dla Malty).
Źródło: ciekaweliczby.pl
Przeczytaj także: Firmy chętnie zatrudniają i mocno podnoszą wynagrodzenia
Firmy chętnie zatrudniają i mocno podnoszą wynagrodzenia. Rynek pracy nadal świetnie sobie radzi. Jak podaje GUS w lipcu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem ubiegłego roku było wyższe o 2,3%. Natomiast wynagrodzenie wzrosło o 15,8% i wyniosło 6778,63 zł (brutto).
Wydawało się, że brakuje już przestrzeni do zwiększania zatrudnienia. Szczególnie, że z najnowszych badań wynika, że przedsiębiorcy coraz rzadziej myślą o zwiększaniu zatrudnienia. Tymczasem zatrudnienie w sektorze firm pozytywnie zaskakuje wzrastając w lipcu o 2,3% w skali roku. W podziale na branże widać wpływ sezonowości. Dynamika zatrudnienia w gastronomi i hotelarstwie przekracza plus 8%.