Kraje skandynawskie znalazły się w czołówce globalnego rankingu poświęconego sile ekonomicznej kobiet, opracowanego przez brytyjski Uniwersytet Cambridge (University of Cambridge Judge Business School).
Wysoko oceniony poziom siły ekonomicznej pań sprawił, że Norwegia zajęła w tym rankingu miejsce drugie, Dania trzecie a Finlandia czwarte. Według wyników badania, najlepiej spośród wszystkich państw świata została oceniona Australia.
W badaniu przeprowadzonym w latach 2004 – 2013, ocenie poddano ponad 1000 firm z listy Forbes Global 2000, reprezentujących 51 branż w 41 krajach na sześciu kontynentach.
Pod uwagę wzięto szereg czynników wpływających na awans kobiet w miejscu pracy, a także trwałość ich pozycji w zarządach. Ważnym wskaźnikiem była również długość okresu edukacji kobiet i poziom ich uczestnictwa w rynku pracy.
Analiza uzyskanych danych wykazała, iż poziom władzy ekonomicznej posiadanej przez kobiety w każdym kraju odzwierciedlony jest bezpośrednio przez ich liczbę w zarządach oraz przez czas trwania ich kadencji na tych stanowiskach. Warto tu dodać, że ponad 30 procent członków zarządów w Szwecji i Finlandii to kobiety, natomiast w Norwegii panie stanowią blisko 40% członków zarządów firm.
źródło: na podstawie womenomics.co.uk i www.businessandleadership.com oraz SPCC