Raty kredytów pójdą w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Decyzją Rady Polityki Pieniężnej główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. Poprzednia zmiana stóp miała miejsce 29 maja 2020 roku.
Dziś odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym członkowie ustalili stopy procentowe NBP na wyższym poziomie niż poprzednio. Główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. Rada postanowiła podnieść też wysokość stopy lombardowej z 0,50 do 1 proc. w skali rocznej, redyskontowej weksli z 0,11 do 0,51 proc. i dyskontowej weksli z 0,12 do 0,52 proc. w skali rocznej. Na takim samym poziomie pozostała tylko stopa depozytowa – 0,00 proc. w skali rocznej.
RPP podnosi stopy procentowe – raty kredytów w górę
To pierwszy raz od kwietnia 2020 r., kiedy Rada naniosła zmiany w polityce pieniężnej. Stopa referencyjna, wróciła w ten sposób do poziomu sprzed pandemii. Podniesienie stóp procentowych pociąga za sobą zmiany stawek na rynku międzybankowym, a te określają z kolei oprocentowanie znaczącej części kredytów. Wzrost stóp procentowych oznacza, że wkrótce banki zaczną przeliczać inaczej ratę odsetkową od kredytów. Ci, którzy spłacają kredyty od dłuższego czasu, mogą się spodziewać powrotu raty do poziomu sprzed pandemii. Większość kredytów ma zmienną stopę oprocentowania, więc odbije się to na portfelach kredytobiorców.
Kurs złotego, który szybko tracił na wartości od miesiąca, mógł mieć wpływ na decyzję Rady. Wpływa już na ceny paliw na stacjach i ceny gazu, a więc podnosi i tak już wysoką inflację, która bije rekordy. We wrześniu doszła do 5,8 proc.
Zmiana zacznie obowiązywać od 7 października 2021 roku.