Biznes w sieci to szansa na odbudowę zysków. W pierwszej połowie roku w Polsce przybyło około 3,6 mln nowych użytkowników usług online. Dlatego to właśnie cyfrowe kanały sprzedaży są szansą dla przedsiębiorców na przetrwanie obecnego kryzysu. Ponadto w późniejszym czasie – na odbudowę zysków. Nowy bezpłatny program Google, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Chmury Krajowej – Firmy Jutra pomoże im przenieść biznes do internetu, a także rozwinąć istniejące już e-commerce oraz startupy.
Pandemia oraz związany z nią lockdown na początku tego roku boleśnie odbiły się na funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Skalę wyzwań, przed którymi stoją firmy dodatkowo zwiększa druga fala koronawirusa oraz związane z nią kolejne obostrzenia i wymogi bezpieczeństwa. Aktualna sytuacja otwiera jednak furtkę na nowe możliwości, bo konsumenci przenieśli się do internetu. Co niejako wymusza przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Ponad połowa firm nie jest jednak do tak gwałtownej zmiany przygotowana. Główną barierą dla większości biznesów, które już zaczęły działalność w internecie jest brak wiedzy, umiejętności i narzędzi.
Konsumenci i przedsiębiorcy online
Technologia, która w ubiegłych miesiącach, a także teraz pozwala nam pracować i uczyć się zdalnie, spotykać wirtualnie ze znajomymi i rodziną, robić zakupy i korzystać z usług online, może dzisiaj odegrać znaczącą rolę w przetrwaniu kryzysu przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ponadto w późniejszym czasie nawet w odbudowie zysków i zwiększeniu sprzedaży. W szczytowym okresie pandemii liczba osób, które skorzystały z co najmniej jednej usługi internetowej, wzrosła z 66% do aż 78%.
Liczba użytkowników korzystających z kanałów online w celu zrobienia zakupów spożywczych od początku pandemii podwoiła się. w przypadku handlu detalicznego wzrosła o 70%. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego wzrostu popytu na usługi online, który jednocześnie może być dużym wyzwaniem, ale i szansą dla polskich przedsiębiorców.
Biznes online – przyspieszona transformacja
Według najnowszego raportu “Polska jako Cyfrowy Challenger w nowej normalności” przygotowanego przez McKinsey & Company, w okresie od stycznia do maja 2020 roku, rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce gwałtownie przyspieszył. Był on 2,5-krotnie wyższy niż średni wzrost w poprzednich dwóch latach, osiągając poziom 18,4%. Tak duży skok jest wynikiem szybkiej odpowiedzi małych i średnich przedsiębiorców, którzy zareagowali na gwałtowną potrzebę przeniesienia działalności do internetu.
Działania te często jednak były doraźne, a dalsze rozwijanie kanału online może pomóc firmom uodpornić się na dynamiczne zmiany. McKinsey już w swoim wcześniejszym raporcie “Polska jako cyfrowy challenger” zauważył, że transformacja cyfrowa może przynieść Polsce dodatkowe 275 mld zł PKB do 2025 r. W obliczu aktualnej sytuacji i nadchodzących wyzwań, budowanie gospodarki cyfrowej jawi się zatem jako cel przemyślanej transformacji gospodarczej, który może pomóc Polsce przetrwać trudny okres. Ponadto stać się zaczynem wzrostu. Zważywszy na fakt, że ponad 50% polskiego PKB stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 6,7 mln osób, mogłyby być one motorem napędowym tej zmiany. Jednak, aby MŚP wykorzystały potencjał cyfrowej transformacji, dla każdego z nich kluczowe będą trzy obszary:
- rozwój umiejętności marketingu internetowego, który pozwoli na zwiększenie obecności i sprzedaży w kanale online;
- wygenerowanie nowych usług, produktów i modeli biznesowych, aby zaadresować nowe potrzeby rynkowe.
- wykorzystanie rozwiązań chmurowych, aby zwiększyć innowacyjność i zmniejszyć koszty działania.
Do podjęcia działań w każdym z powyższych obszarów, niezbędny jest zestaw twardych i miękkich kompetencji cyfrowych. Niestety odsetek osób z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi jest w Polsce niższy niż u Cyfrowych Liderów – różnica sięga 34 proc.
Biznes w sieci – kompleksowa pomoc
W najbliższym czasie aż 50,6% małych i średnich przedsiębiorstw planuje aktywniejsze działania online. Niestety, zaledwie 5% jest na to w pełni gotowa. Główną barierą dla większości firm, które już zaczęły działalność w internecie, bądź dopiero ją planują, jest brak wiedzy, umiejętności i narzędzi. Przedsiębiorcy chcą działać, uczyć się i wprowadzać zmiany, ale potrzebują przewodnika, który zrozumie ich indywidualne potrzeby. Ponadto pokaże jak szybko zacząć działać we właściwym kierunku. Aby odpowiedzieć na powyższe bariery, Google we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Operatorem Chmury Krajowej przygotował kompleksowy, bezpłatny program szkoleniowo-rozwojowy Firmy Jutra. Pomoże on 15 000 firmom zacząć zarabiać w internecie, dotrzeć do klientów, którzy przenieśli się do świata cyfrowego. Ponadto zwiększyć innowacyjność, dzięki adaptacji modeli biznesowych i wykorzystaniu rozwiązań chmurowych.
Program Firmy Jutra obejmuje:
- nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie będzie składać się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie. Ponadto szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian.
- kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm.
- ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność, obniżać koszty działalności. Firmy które ukończą obie ścieżki szkoleniowe otrzymają od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych. Szkolenia i oferta bezpłatnych pakietów zostanie udostępniona od 1 stycznia.
Program jest skierowany do wszystkich firm, które potrzebują efektywnego wsparcia w szybkim zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości. Dzięki ofercie 3 partnerów jesteśmy w stanie pomóc firmom, które potrzebują szybko rozwinąć swoją działalność w internecie. Ponadto tym, które muszą na nowo przemyśleć cały swój model biznesowy czy poszukać wzrostu efektywności dzięki rozwiązaniom chmurowym.
Każda firma otrzyma indywidualne wsparcie doradcy. Dlatego jesteśmy w stanie dla każdego przedsiębiorstwa przygotować dopasowany plan rozwoju i działania oraz pomóc w jego wprowadzeniu. Niezależnie od tego, czy będzie to mikro lub mała firma, która dopiero chce uruchomić sprzedaż w internecie, średnie przedsiębiorstwo, które chce skupić się na rozwoju kanału online czy e-commerce, który potrzebuje bardziej zaawansowanego wsparcia z analityką internetową.
Źródło: PFR