Przed nami 9. Kongres Innowacyjnej Gospodarki pod hasłem NOWE WYMIARY PRACY. Tegoroczna edycja zarówno dla organizatorów, jak i przybyłych gości będzie wydarzeniem wyjątkowym bowiem 2018 to rok w którym świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 100-lecie nadania kobietom praw wyborczych. Tegoroczne spotkanie stanie się więc idealną okazją do celebracji tych jakże ważnych wydarzeń w życiu kraju, ale nie tylko. Warto też zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, takimi jak praca, równouprawnienie, rozwój technologii czy problemy ekonomiczne kraju, o których posłuchamy już 13 listopada w Warszawie.

Rosną nierówności społeczne, kolejna odsłona kryzysu migracyjnego przetacza się przez Europę, a cały świat Zachodu czuje na swoich barkach mroźny oddech inteligentnych maszyn, które przejmują kolejne obszary naszego życia. Jak w tym wszystkim może odnaleźć się człowiek pracy? Jak ważne są polityka otwartości wobec migrantów ekonomicznych oraz automatyzacja kolejnych procesów przemysłowych? Dlaczego warto, aby w przedsiębiorstwach stosowano regułę równych płac? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą ważni prelegenci już 13 listopada w Warszawie w Centrum Praskim Koneser, przy Placu Konesera 2.

Wydarzenie otworzą m.in Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Jean-Francois Fallacher – Prezes Zarządu Orange Polska, Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów oraz Elżbieta Rafalska – Minister Pracy i Polityki Społecznej. Głównym gościem wydarzenia będzie Thorsteinn Víglundsson, islandzki parlamentarzysta z centrowej partii Viðreisn, który w 2017 roku był ministrem ds. społecznych i równości. Pod jego nadzorem w Islandii przygotowano i uchwalono prawo nakładające na pracodawców, którzy zatrudniają 25 lub więcej osób, obowiązek uzyskania zewnętrznego certyfikatu, potwierdzającego, ze pracodawca stosuje zasadę równości płac. Zgodnie z tą zasadą, pracodawcy mają obowiązek tak samo wynagradzać pracę na takich samych lub porównywalnych stanowiskach, bez względu na płeć zatrudnianych osób.

Wiele kobiet o ogromnym potencjale po urlopie macierzyńskim nie wraca do pracy, a przynajmniej nie na ścieżkę kariery prowadzącą do kierowniczych stanowisk. Wysoki odsetek kobiet wraca jednak do pracy i do wspinania się po szczeblach kariery po urodzeniu dziecka, ale cofają się dokładnie w momencie, kiedy mogłyby osiągnąć najwyższe stanowiska menedżerskie. Dlaczego tak się dzieje? Nie jest tak, że one nie chcą, nie mają odwagi lub umiejętności. To zjawisko ma związek z obowiązującą kulturą przywództwa oraz brakiem wzorów do naśladowania – twierdzi Nanna-Louise Wildfang Linde, która zarządza sprawami korporacyjnymi, zewnętrznymi i prawnymi w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w korporacji Microsoft. Od ponad 10 lat zajmuje w firmie wysokie, kierownicze stanowiska i będzie kolejnym zaproszonym na wydarzenie prelegentem.

Na wydarzenie ponownie przybędzie Jean-Francois Fallacher, Prezes Zarządu Orange Polska.

Gościem specjalnym Kongresu będzie także Benja Stig Fagerland, wielokrotnie nagradzana międzynarodowa mówczyni i autorka. Przez lata swojej pracy otrzymała szereg nagród, została uznana przez EIGE, agencję UE, za jedną z „Kobiet Inspirujących Europę”. Jest szanowaną komentatorką medialną cytowaną przez prestiżowe media takie jak: „The Guardian”, “Der Spiegel”, “The New York Times”, “BBC World”, “The Sunday Times Magazine” czy “The Independent”.

Wydarzenie będzie moderował  Jacek Żakowski, który poprowadzi kilka bloków tematycznych. Wśród nich m.in. „Polityka: równe płace, równe szanse”, „Biznes: migracje ekonomiczne” oraz „Technologie: człowiek człowiekowi robotem”.

Wśród partnerów wydarzenia m.in. Orange, Krajowa Izba Gospodarcza, Kapsch, SIP, Microsoft, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Fundacja Młodej Nauki, Zakochaj się w Warszawie, Konrad Adenauer Stiftung, Women in Real Estate in Poland, Tetris oraz Przedsiębiorstwo Fair Play.

Zobacz też:

Poznaj ponad 180 prelegentów tegorocznego kongresu Open Eyes Economy Summit 2018