Zawody wakacyjne z najwyższymi zarobkami. Wakacje to gorący okres nie tylko pod względem temperatury, ale też wysypu ofert prac sezonowych w branżach, które latem przeżywają największe oblężenie. Warto pamiętać, że razem z oferowanymi zarobkami rosną wymagania względem kandydatów – liczy się przede wszystkim doświadczenie i ukończone kursy. Poznaj zawody, w których najłatwiej znaleźć pracę oraz średnie zarobki, na jakie można liczyć.

Pandemia spowodowała, że w tym roku wielu młodych ludzi zrezygnowało z wyjazdu do pracy wakacyjnej za granicę ze względu na obostrzenia. Dla osób pozostających w Polsce o pracę sezonową jest w tym roku wyjątkowo łatwo. Zwiastunem ciepłych miesięcy była zwiększająca się od czerwca liczba ofert pracy, skierowanych przede wszystkim do studentów, którzy ze względu na długie wakacje idealnie wypełniają luki w takich branżach jak choćby HoReCa. Stanowisk pracy dla młodych jest jednak więcej – wystarczy wiedzieć jak i gdzie szukać.

W tych zawodach w wakacje zarobisz najlepiej

Jak wskazują wyniki wszystkich analizowanych zawodów, najwięcej można zarobić pracując na festiwalach muzycznych. Średnie zarobki wynoszą tutaj 20 zł za godzinę netto. Co więcej, to nie tylko praca, ale i rozrywka połączona w jedno. Tyle samo mogą zarobić nianie opiekujące się dziećmi w czasie rodzinnego wyjazdu na urlop. Dodatkowo, rodzice zatrudniający opiekunkę pokrywają koszty jej wyjazdu, zapewniając jej darmowe wakacje, na których w dodatku może zarobić.

Kolejne dobrze płatne zawody wymagają już na starcie pewnych umiejętności. Chodzi o ratownika na basenie i instruktora kitesurfingu, gdzie zarobki za godzinę pracy zamykają się w granicach 18-20 zł za godzinę netto. Tak samo dobrze można zarobić wykonując zawód hostessy. Aby zdobyć taką pracę, warto szukać ogłoszeń na grupach tematycznych na Facebooku. Istnieją też wyspecjalizowane agencje hostess, do których można rekrutować.

Zawody wakacyjne z najwyższymi zarobkami - tabelka z zawodami wakacyjnymi i wynagrodzeniem.
Zawody wakacyjne z najwyższymi zarobkami

Zawody wakacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie

Różnorodność ofert wakacyjnych powoduje, że jest w czym wybierać. Młodzi mogą szukać pracy na wakacje w sklepach. Kasjer zarobi średnio ok. 16 zł na godzinę netto. Dla porównania, w tym roku minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto, czyli w przeliczeniu13,37 zł „na rękę”. Powyżej minimalnej można też zarobić zbierając sezonowe owoce – w tym przypadku zarobki za godzinę wynoszą średnio 15-16 zł netto.

Ponadto sporo można zarobić jako wychowawca na kolonii czy recepcjonista w hotelu. W tych zawodach godzinowe stawki kształtują się w okolicach 15 zł na godzinę netto. W hotelarstwie brakuje kadry ze względu na to, że w czasie zamknięcia tego sektora, wielu dotychczasowych pracowników musiało zmienić branżę i po ponownym otwarciu hoteli już do nich nie wrócili. To szansa dla studentów szukających pracy.

Lepsze zarobki, czyli powyżej minimalnej krajowej można zdobyć pracując w kinie, call center czy też sprzedając lody (14,5 zł za godzinę netto). Nieco niższą stawkę, bo 14 zł za godzinę pracy netto dostanie kelner. Jednak w tym przypadku do podstawowej pensji można dorobić otrzymując napiwki. Wówczas w przypadku dobrze prosperującej restauracji w turystycznym miejscu można uzyskać nawet dwukrotność podstawowej pensji. Jeśli interesuje nas praca w gastronomi, ale obsługa klienta nie jest naszą mocną stroną, warto się zatrudnić jako pomoc kuchenna. Na tym stanowisku można zarobić średnio 13,5 zł na godzinę netto. Taką samą stawkę uzyskamy sprzedając pamiątki, jednak to opcja pracy głównie dla mieszkańców turystycznych miejscowości.                                                 

Źródło: Personnel Service