Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet już od 1 lipca. Kolejne korzyści z cyfryzacji gospodarki. Pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym będzie można od 1 lipca składać online w serwisie e-budownictwo.

Elektroniczne składanie wniosków to nie tylko wygodne i szybsze rozwiązanie. Ponadto też przynoszą konkretne oszczędności dla obu stron procesu inwestycyjno-budowlanego.

Pozwolenie na budowę online

Szacuje się, że średnio jedna sprawa wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. A organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty tych spraw do czasu przekazania dokumentów do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat.

Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet już od 1 lipca- mężczyzna nachylony nad laptopem.
Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet już od 1 lipca

Cyfryzacja sprawi, że koszty wynajmu dodatkowych przestrzeni magazynowych spadną. Uwolniona przestrzeń biur pozwoli także urzędnikom  pracować w lepszej, bardziej przestronnej i estetycznej przestrzeni..

Zmiany w serwisie e-budownictwo

Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę i cyfrowym projektem budowlanym dodane zostały inne formularze. W tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego i zawiadomienie o zakończeniu budowy. A także wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu.

Ponadto online będzie można złożyć także wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. O wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego. Ponadto też o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.

Aby skorzystać z możliwości składania wniosków online, na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl, należy założyć konto. Można to zrobić podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu. Użytkownicy mają do dyspozycji wygodne narzędzie – panel do zarządzania formularzami wniosków, nad którymi aktualnie pracują. System podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek. Zawsze też pod ręką znajdą opisane prostym językiem przepisy prawa oraz przejrzystą instrukcję.

Źródło: gov.pl